Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začátek nové revoluce? Mnichov se překvapivě stal světovou metropolí Zelených. Nikdo ale neví proč

Začátek nové revoluce? Mnichov se překvapivě stal světovou metropolí Zelených. Nikdo ale neví proč

Německá strana Zelených (Die Grünen) v nedělních zemských volbách v Bavorsku překvapila sama sebe. Zejména její fenomenální úspěch v bavorské metropoli Mnichově nedává ani čtyři dny po uzavření volebních uren spát mnoha německým politologům ani komentátorům. A Zelení tvrdí, že to může být začátek nové „zelené revoluce“ v Evropě.

To, co totiž němečtí „Grüne“ v Mnichově předvedli, nemá v historii města obdobu. Zatímco před pěti lety získali Zelení v zemských volbách v bavorské metropoli „jen“ 14,7 % hlasů a zdálky dýchali na záda vítězné SPD (40,4 %) a druhé CSU (36,7%), letos s přehledem zvítězili. Svůj hlas jim dal takřka každý třetí volič, který se v Mnichově dostavil k volbám. A Zelení se ziskem 30,3 % hlasů přepsali stranické dějiny. V žádném jiném velkém městě v Německu, ale zřejmě ani v Evropě a na celém světě dnes nemá strana Zelených tak velkou voličskou podporu jako právě v Mnichově.

„Myslím, že jsme se trefili do životních pocitů mnoha obyvatel Mnichova. Nechceme ekonomický růst jen kvůli růstu,“ řekl Ludwig Hartmann, lídr kandidátky Zelených ve volebním obvodu „Mnichov-střed“. Právě tady Zelení dostali nejvíce hlasů v celém Bavorsku, absolutní většina jim unikla jen o několik procent. Zvítězili ale i v dalších čtyřech z celkem devíti mnichovských obvodů.

V obvodě „Mnichov-střed“ žije nadprůměrně vysoký podíl mladých lidí, kteří většinou dobře vydělávají, jsou otevření světu, proevropští, mají slušnou životní úroveň. „Přesto ale nejsou s životem v centru úplně spokojeni. Vadí jim ucpané cyklostezky, plány developerů, kteří zastavují zeleň, fronty v metru i znečištěný vzduch. Chtějí mít v okolí místo klasických supermarketů více obchodů s jídlem, o němž vědí, odkud pochází. A jsou za to ochotni zaplatit,“ napsaly noviny Süddeutsche Zeitung.

Zelení ale především ve volbách razili myšlenku, že obyvatelé měst už musí přestat věřit nesmyslným tezím o nekonečném růstu a zároveň spokojeném životu. V rostoucím městě, kde se soutěží o každý metr, už nemůže být podle nich více bytů, více mrakodrapů, obchodních zón a parkovišť a zároveň i více zelených ploch, cyklostezek a odpočinkových oblastí. Někdo musí ztratit. Motoristé musejí opustit jízdní pruhy pro cyklisty a veřejnou dopravu. Kde zůstala zeleň, už se nesmí stavět. A s tímto poselstvím se ztotožnilo přes 30 procent Mnichovanů.

Jenže i nezávislí pozorovatelé jsou přesvědčeni o tom, že za úspěchem Zelených nestojí zdaleka jenom jejich zelená politika. „V posledních letech se do Mnichova přistěhovalo mnoho mladých lidí z různých zemí. Mají dobrou práci, nejsou tak konzervativní jako starší generace, a nechtějí mít s těmi tradičními lidovými stranami nic společného,“ řekla INFO.cz česká spisovatelka Eva Lexová, která už dlouho žije v Bavorsku.

I některé oficiální průzkum potvrzují, že voliči Zelených v Mnichově se liší od zbytku populace i způsobem života. Zatímco v celém Bavorsku žije 42 % lidí v takzvaných „singles“ domácnostech, tedy samo, v centru Mnichova je tento podíl více než šedesátiprocentní. Průměrný věk „Bavoráka“ přesahuje 42 let, Mnichované jsou o tři roky mladší. Jen 29 % obyvatel mnichovského vnitřního města vlastní automobil, zatímco v Bavorsku je to takřka polovina lidí.

Mezi lidmi, žijícími v centru Mnichova, je naprosto minimální podíl voličů nacionalistické  Alternativy pro Německo (AfD), prosazující tvrdší postup vůči migrantům. Pokud by se rozhodovalo o složení německého spolkového parlamentu jen v Mnichově, AFD by se  do „bundestagu“ vůbec nedostala. Voliči Zelených v Mnichově jsou k  migraci mnohem tolerantnější než Bavoráci ve venkovských oblastech, podobného je to například s uznáváním práv homosexuálů nebo netradičních forem rodiny.

Podle některých německých politologů ale poslední zemské volby v Bavorsku především potvrdily rozšiřující se propast mezi voliči ve velkých aglomeracích a venkovských oblastech. Mnichovský politolog Wolfgang Merkel nazývá obě tyto skupiny kosmopolitní a komunitární. Komunitáři žijí v převážně homogenních komunitách, nejsou náchylní ke změnám, trvají na jasných hranicích a pravidlech a věří, že musí bránit svou identitu před masovým přistěhovalectvím a globalizací.

Kosmopolitané jsou na druhou stranu vítězi globalizace. Mluví více jazyky, mají kontakty přes národní hranice a jsou zastánci toho, aby se národní státy více otevřely vnějšímu světu. „A Mnichov, jedna milionová vesnice, se vlastně stal takovou světovou metropolí kosmopolitánů. A z nich se zrodili právě Zelení,“ napsaly Südedeutsche Zeitung. Podle komentátora se voličské preference mohou pohnout „mnichovským směrem“ i v dalších městech, což jen přispěje k hlubším konfliktům mezi městskými a venkovskými voliči.

Na druhou stranu si ani samotní Zelení nedokáží uspokojivě vysvětlit, proč právě v Mnichově se voličská podpora jejich straně nejen zvýšila, ale doslova explodovala směrem nahoru. „Věděli, že tady mají velký potenciál, ovšem takový výsledek nikdo nečekal. Někde v celkové politické konstelaci se prostě najednou spustil nějaký přepínač,“ uvedly SDZ.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867