Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zákaz střídání času v nedohlednu? Státům EU vadí šibeniční termíny a málo detailů

Zákaz střídání času v nedohlednu? Státům EU vadí šibeniční termíny a málo detailů

S ukončením povinného střídání letního a zimního času po celé Evropě přišel Brusel, ale budou to členské státy, které ve finále rozhodnou, jak bude změna probíhat. Zatím to ale vypadá, že se jim do toho příliš nechce. Plán Evropské komise na zrušení střídání času tak možná dostává vážné trhliny, kvůli kterým se nemusí stihnout jeho realizace do jarních evropských voleb. Píše o tom bruselský server Politico.

Pětice diplomatů, s nimiž mluvili novináři z bruselského serveru Politico, tvrdí, že plán Komise na ukončení povinného střídání letního a zimního času naráží na odpor některých členských států. To může být důvodem, proč se nestihne dokončit ještě před volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou příští rok na jaře.

Evropská komise navrhla, aby země EU s povinným přetáčením hodinových ručiček ze zimního času na letní skončily v neděli 31. března 2019. Zda se jejich občané budou dále řídit letním, nebo zimním časem, by mělo zůstat v kompetenci národních vlád, které by se měly pro jednu z možností rozhodnout. „Je to otázka subsidiarity. Věřím, že Evropský parlament a Rada EU (členské státy; pozn. red.) budou téhož názoru a naleznou fungující řešení,“ uvedl v září šéf Komise Jean-Claude Juncker.

Jak ale uvádějí zmiňovaní diplomaté, navrhovaný text, který nyní koluje mezi státy, se vládám nelíbí. Podle nich údajně postrádá klíčové detaily. „Evropská komise přišla za státy s neúplným legislativním návrhem a říká, že ona si své splnila a nyní je řada na nich,“ cituje Politico jednoho z diplomatů, který pochází ze západoevropské země. Další hodnotí, že Komise udělala chybu, když si nenechala v celém procesu koordinační roli a raději nechala volbu na zemích.

Deadline na rozhodnutí, zda si stát ponechá zimní, nebo letní čas, je navíc podle mnohých šibeniční – definitivní volbu musí vlády udělat a předložit ji Bruselu do 31. března 2019. Před tím ale musí celou věc prodiskutovat doma a také se sousedními státy, aby nedošlo k tomu, že na každé straně hranice bude platit jiný čas.

Eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová minulý měsíc mluvila o Portugalsku, Kypru a Polsku, které si pravděpodobně vyberou letní čas, zatímco Finsko, Dánsko a Nizozemsko upřednostňují zimní čas. Ani jedna země ale žádnou z variant zatím definitivně nepotvrdila. Na pondělním jednání národních delegací údajně 16 zemí vystupovalo proti plánu na zrušení povinné změny času. 

Další jednání budou probíhat v příštích týdnech například na neformálním zasedání ministrů pro dopravu v rakouském Štýrském Hradci.

Infografika: volba šéfa Evropské komiseInfografika: volba šéfa Evropské komiseautor: INFO.CZ

Evropská komise se pro návrh ukončení střídání letního a zimního času rozhodla po publikování výsledků ankety, která nedávno probíhala mezi veřejností po celé evropské osmadvacítce. Zapojilo se do ní 4,6 milionu Evropanů a 84 % z nich se vyslovilo pro zrušení. Kritici ale upozorňují, že například v Německu se zúčastnily 3 miliony lidí, zatímco v Itálii jen 20 tisíc. V případě Česka se jednalo asi o v 64 tisíc lidí.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979. Až do roku 1995 trval v Česku letní čas šest měsíců. Od roku 1996 se prodloužil na sedm měsíců. Před dvěma lety tehdejší vláda rozhodla nařízením o tom, že posouvání hodinek na konci března a října kvůli střídání času bude platit nejméně do roku 2021.

Zastánci rušení střídání času dlouhodobě poukazují na to, že jde o nepotřebný přežitek, který nemá v současnosti reálné opodstatnění. Původní důvod pro zavedení letního času v podobě úspory energií už pominul a časový posun v současnosti vytváří spíše dodatečné náklady, argumentují.

Změna času v roce 2018: Kdy se změní letní a zimní čas>>>

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1