„Zlobivé dítě“, ale naše. Evropští lidovci se přou, jak se postavit k Orbánovi

Lucie Bednárová

Podle některých politik, který systematicky podkopává maďarskou demokracii a postupně upevňuje moc ve svých rukou. Podle druhých problematický člen rodiny, který však dobře ví, kde jsou jeho hranice, a lze proto v jeho případě přimhouřit oko a ledacos mu odpustit. Evropští lidovci (EPP), k nimž se hlásí také Fidesz Viktora Orbána, se navenek za svého člena staví, uvnitř ale jasno nemají. V EPP zasedá i dvojice českých politických stran – KDU-ČSL a TOP 09.

„Gratuluji Viktoru Orbánovi a Fidesz/MPSZ k jejich jasnému vítězství v maďarských parlamentních volbách. Těším se na pokračování naší spolupráce, díky níž najdeme společná řešení evropských výzev.“ Tolik tweet šéfa politické skupiny Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfreda Webera ze dne, kdy maďarští voliči zajistili dosavadnímu premiérovi Viktoru Orbánovi ústavní většinu v národním parlamentu.

Na první pohled jde o běžně formulovanou gratulaci, která je politickou slušností a povinností - a v případě jiných politiků by pravděpodobně prošla bez větší pozornosti. Ale ne v případě Orbána a Webera. Weberův tweet totiž uvnitř frakce evropských lidovců znovu rozvířil už několik let táhnoucí se debatu o tom, jak se europoslanci mají stavět ke kontroverznímu politikovi. Její pachuť bylo možné zachytit i minulý týden na chodbách štrasburského sídla Evropského parlamentu, kam se na pravidelné plenární zasedání sjelo všech více než sedm stovek europoslanců.

Orbán je nebezpečný, EU ale na něj nestačí, říká v rozhovoru pro INFO.CZ francouzský politolog

sinfin.digital