Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Změna v polské vládě. Opozice by podle průzkumu předčila vládnoucí konzervativce

Změna v polské vládě. Opozice by podle průzkumu předčila vládnoucí konzervativce

Sjednocenou polskou opozici po dlouhé době podporuje více voličů než vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS). Vyplývá to z průzkumu dnes publikovaného polskými médii. Podle průzkumu má koalice liberálních stran náskok tří procentních bodů. Experti pokles popularity PiS spojují s několika veřejností negativně vnímanými kroky.

Opoziční koalice by podle průzkumu společnosti Kantar Public získala 32 procent voličů, což je pětiprocentní nárůst proti podobné březnové anketě. PiS naopak pět procent ztratila a v současnosti ji podporuje 29 procent voličů.

Média připomínají, že dvojice opozičních stran sice vytvořila koalici při nedávných volbách do zastupitelstev některých měst, avšak není jisté, zda totéž učiní i v parlamentních volbách, které se budou konat příští rok.

Vládnoucí strana zažívá v posledních měsících postupný pokles popularity z více než čtyřiceti procent, které jí různé průzkumy přisuzovaly ještě začátkem roku. Podle analytiků k tomu mohly přispět spory s USA a Izraelem kvůli kontroverznímu zákonu o vině za holokaust či snaha zpřísnit již tak velmi konzervativní protipotratový zákon. Popularitě PiS nepomohlo ani odhalení faktu, že bývalá premiérka Beata Szydlová vyplatila sobě a svým ministrům „za tvrdou práci“ zvláštní prémie převyšující deset měsíčních platů. Strana se situaci snažila zachránit prohlášením, že členové vlády věnují tyto peníze na charitu.

Pro PiS, která loni těžila z nadprůměrného ekonomického růstu a klesající nezaměstnanosti, jde o špatnou zprávu před letošními komunálními volbami, v nichž si na lokální úrovni chtěla potvrdit svou absolutní většinu v parlamentu.

Opozice by podle komentátorů mohla těžit z poklesu populatiry konzervativců ještě více, avšak zatím nedisponuje silným lídrem a jasnými tématy.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1