Zvrat v kauze Kuciak: Muž z policejní podobizny spáchal sebevraždu

luš

19. 10. 2018 • 10:20

Jeden z osmi zadržených při razii, kterou na konci září v Kolárově podnikla slovenská policie v souvislosti s vyšetřováním únorové vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, spáchal sebevraždu. Informoval o tom deník  Nový Čas.

Tři z osmi zadržených byli už v září obviněni z úkladné vraždy a z dalších trestných činů, za což jim hrozí doživotí. Mezi pěti propuštěnými měl být i čtyřiadvacetiletý Ronald R.

Podle slovenských médií je to syn přítelkyně jednoho z obviněných, Miroslava Marčeka, který se měl zúčastnit vraždy v roli řidiče dalšího podezřelého - bývalého policisty a údajného střelce Tomáše Szabóa. Vyšetřovatelé považovali Ronalda R. za důležitého svědka, neboť se domnívali, že se v době vraždy nacházel poblíž místa činu.

Prokurátor proto v polovině září zveřejnil identitik mladíka a vyzval ho, aby se přihlásil na policii. Že by Ronald R. skutečně mohl něco vědět, měla podle policie svědčit skutečnost, že po zveřejnění identikitu mezi sebou začali podezřelí více komunikovat. 

Ronald R. se však sám na policii nepřihlásil, v policejní síti nakonec uvízl na konci září při razii v Kolárově. Policie ho nicméně druhý den propustila.

Ve středu večer Ronald R. spáchal sebevraždu. „Lékař na místě předběžně vyloučil cizí zavinění a na přesné určení příčiny smrti nařídil vykonat pitvu,“ uvedla dnes ráno pro server Aktuality.sk nitranská krajská policejní mluvčí Božena Bruchterová. 

Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Veľká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla usmrcena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Slovenská policie i prokuratura jako důvod Kuciakovy vraždy již dříve označily jeho novinářskou práci. Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi mohutné demonstrace a politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica. 

SDÍLET