info.cz

STRUČNĚ

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí vedl poprvé od roku 2012 v teheránské Velké měšitě páteční polední modlitbu. Íránskou odvetu za útok na Kásima Solejmáního označil za boží den. Americký prezident Donald Trump je podle něj klaun, který se snaží vrazit Íránu dýku do zad. 

Alí Chameneí, Írán
Al-Džazíra
Twitter

Česká republika má po Litvě nejvíce vězňů na 100 tisíc obyvatel, ukazují nejnovější data Eurostatu. 

Evropská komise vedená Ursulou von der Leyenovou podle německého deníku Die Welt změní svou politiku vůči zemím V4. V plánu je mimo jiné tvrdost v otázkách právního státu, častější návštěvy evropských politiků v zemích Visegrádu nebo vyrovnanější migrační politika. Pomoci s prosazováním tohoto plánu má i rakouský kancléř Sebastian Kurz. 

Ursula von der Leyenová
Die Welt

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk podal demisi. Jeho kroku předcházel skandál s uniklými nahrávkami ze zasedání vlády, v nichž Hončaruk označil prezidenta Zelenského za nekompetentního v ekonomických otázkách.

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk
Kyiv Post

Předsedkyně Národního sdružení a lídryně krajní pravice Marine Le Penová se potřetí zkusí stát francouzskou prezidentkou. Ve volbách, které se budou konat v roce 2022, chce Francouzům nabídnout „alternativu, která postaví zemi zpět na nohy“. 

Le Monde

Čínská ekonomika loni rostla nejpomaleji za posledních 29 let. Na špatných číslech se podepsaly obchodní spory s USA i slabá domácí poptávka. Výzvy, jakým bude v následujících letech čínská ekonomika čelit, jsme rozebírali ZDE

BBC

Při íránském útoku na základnu Ajn al-Asad v Iráku zkraje ledna bylo zraněno 11 amerických vojáků. Pentagon původně tvrdil, že odveta Teheránu za zabití prominentního generála Sulejmáního žádné škody nenapáchala. 

CNN

Donal Trump vs. Greta Thunbergová: Davos vyhlíží ostrý střet ohledně klimatické krize. Světové ekonomické fórum odstartuje už příští týden a obě výrazné postavy světové scény by neměly chybět. 

Greta Thunbergová sleduje příchod Donalda Trumpa
CNBC

Globální ekonomika podle OSN loni vzrostla o 2,3 procenta, což byl nejpomalejší růst za deset let.

Švédsko se potýká s razantním nárůstem bombových útoků spojených s drogovou kriminalitou a válkou gangů. Podle vládních statistik narostl loni počet útoků o šedesát procent. Vláda proto navyšuje rozpočet policie a zřídila zvláštní tým pro boj s násilnou zločinností.

Reuters

Manželka Vladimíra Mlynáře skončila jako poradkyně u šéfa Senátu Jaroslava Kubery. „Musím říct, že byla dobrá. Neunesla, když se stala předmětem mediálního zájmu, někteří ji kritizovali, že její manžel je spojený s PPF. Ale to s její prací tady absolutně nesouviselo,“ řekl Respektu Kubera.

Respekt

Pokud by čínští zástupci byli během dubnového summitu 17+1 ochotni uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty, prezident Miloš Zeman by mohl ještě zvážit svou účast na této akci, uvedl pro ČTK jeho kancléř Vratislav Mynář. Prezident v neděli oznámil, že na summit nepojede, protože Čína nesplnila své sliby ohledně investic v Česku.

Prezident ČR Miloš Zeman (vlevo) se 12. května sešel v Pekingu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
České noviny

V Senátu USA formálně začal proces impeachmentu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

Ministři zahraničí Kanady, Ukrajiny, Británie, Švédska a Afghánistánu – tedy zemí, jejichž občané patří mezi oběti sestřeleného boeingu v Íránu – požadují důkladné vyšetření incidentu, včetně stíhání viníků a odškodné pro rodiny obětí. 

Česko-rakouské vztahy jsou i přes rozdílné vnímání jaderné energetiky silné, shodli se po dnešním jednání v pražské Kramářově vile český premiér Andrej Babiš (ANO) s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Země naopak spojuje pohled na problematiku nelegální migrace a ochrany vnějších hranic či obchodní spolupráce.

Premiér České republiky Andrej Babiš a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem během summitu zemí Visegrádské skupiny (V4) a Rakouska v Národním muzeu v Praze. (16. 1. 2020)
České noviny

Články odjinud

Strategie

Svět

Články odjinud