České děti drtí strach a skepse. Nevěří v budoucnost a dospělé, každé čtvrté sní o emigraci

ČTK

lup

Současná generace českých dětí ve věku mezi devíti a 17 roky je skeptičtější k budoucnosti a méně důvěřuje dospělým než jejich vrstevníci v minulosti. Ačkoli jsou děti stále poměrně šťastné v rodinách a s kamarády, zhruba čtvrtina dospívajících chce v budoucnosti žít jinde než v Česku. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro český Dětský fond OSN (UNICEF) udělala letos v létě agentura STEM/MARK. Jeho autoři ho dnes při příležitosti Světového dne dětí představili novinářům.

"Dětství většinou spojujeme s radostí, s důvěřivostí, s určitou naivitou a bezstarostností a současně by se dalo říct, že přesně tyto věci se z dětství v Česku vytrácí," uvedla předsedkyně UNICEF ČR Pavla Gomba.

Zatímco při posledním obdobném průzkumu UNICEF v roce 2008 se 57 procent dětí domnívalo, že celková situace v ČR byla lepší než před deseti lety, v současnosti si to myslí třetina. Stejné množství dětí věří, že jejich život bude lepší než život jejich rodičů. Ti, kteří se do budoucnosti dívají s nejistotou, se bojí především kriminality, násilí a neschopnosti vlády řešit problémy.

Gomba upozornila, že děti nevnímají v ČR dostatečně silně základní principy demokracie. Necelá polovina dětí (46 procent) si myslí, že hlasování ve volbách je dobrý způsob, jak zlepšit situaci. Častěji jsou to chlapci a starší děti nad 14 let. V roce 2008 to bylo 55 procent dětí. Mladší děti na otázku často neumí odpovědět, nebo na to nemají názor.

Který prezident ovlivní budoucnost Česka? Sledujte speciální rubriku INFO.CZ k prezidentským volbám >>>

Pětina odpověděla, že chce žít v dospělosti jinde než v ČR - většinou v USA. Z dětí starších 14 let by se z ČR chtěla odstěhovat čtvrtina, zůstat v Česku jich hodlá 56 procent. "Kdybych byla politikem, tak mi to dělá docela velkou starost, že děti jsou takto skeptické, co se týká stavu České republiky a budoucnosti," podotkla Gomba.

Ve srovnání s posledním průzkumem klesla důvěra dětí v dospělé lidi a veřejné instituce. Nejvíce stále věří rodičům a lékařům. Významně se zhoršil jejich vztah k prezidentovi, kterému jich před devíti lety důvěřovalo 43 procent, nyní to bylo 18 procent. Nejméně věří vládě. V roce 2008 měla důvěru 17 procent dětí, nyní o čtyři procenta méně.

sinfin.digital