Žena z Plzně týrala desítky psů. Množírnu měla v bytě na sídlišti i v domě za městem

ČTK, lup

Téměř 60 psů našli ve čtvrtek večer policisté při domovní prohlídce bytu na sídlišti Vinice v Plzni. Osmačtyřicetiletá žena nechala psy volně pohybovat po bytě nebo je měla zavřené v klecích. Byt fungoval jako jejich množírna. Žena je podezřelá z týrání zvířat a ze zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, řekla ČTK policejní mluvčí Hana Rubášová. Stejné ženě patří i dům ve Starém Plzenci - Sedleci u Plzně, odkud ve středu policie odvezla do plzeňského útulku téměř 20 zubožených a nemocných psů, řekl dnes ČTK ředitel Krajské veterinární správy Václav Poláček. Také psy z bytu police odebrala a odvezla do útulku.

S podezřením na týrání psů v domě v Sedleci a v bytě v Plzni přišel spolek Hlas zvířat, zaměřený na pomoc zvířatům. "Po objevení množírny ve Starém Plzenci (Sedlec) jsme se ve stejný den vydali na místo trvalého bydliště chovatelky, jelikož jsme měli důvodné podezření, že právě v tomto bytě by mělo docházet k dalšímu množení a týrání psů," uvedl dnes spolek na svých facebookových stránkách. Aktivisté ze spolku Hlas zvířat uvedli, že chovatelka podle vlastních slov chtěla psy přemístit ven z bytu právě v tentýž večer. Ochránci zvířat proto panelák hlídali přes noc do čtvrtečního rána. Podali na ženu trestní oznámení pro podezření z týrání většího počtu zvířat, zanedbání péče o větší počet zvířat z nedbalosti a dalších skutků a podali i podnět k domovní prohlídce a zadržení chovatelky.

V bytě byli zejména malí psi. "Jednalo se o psy malých společenských plemen, čivavy a její kříženci různého stáří, o jednoho psa plemene hovawart," uvedl Poláček. Mezi psy byla dospělá zvířata, štěňata i ještě sající štěňata. Veterinární správa zjistila porušení veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat proti týrání. Zvířata byla podle veterinární správy týrána a chována v nevhodných podmínkách. "Chovatelka byla kontrole přítomná, spolupracovala," řekl Poláček.

O odebrané psy je teď podle něj dobře postaráno v útulku. Státní veterinární správa spolupracuje na případu s policií. Za týrání zvířat lze podle zákona uložit až pětileté vězení. Poláček nemá v paměti, že by se v poslední době podobný případ v kraji stal. "Určitě ne, tento případ se jednoznačně vymyká běžným kontrolním zjištěním," dodal.

sinfin.digital