Zaorálkův ministerský návrat. Staňka nahradí těžká váha, pro níž je politika vášní

Lubomír Zaorálek se vrací do vysoké politiky. Předseda ČSSD Jan Hamáček potvrdil, že strana bývalého ministra zahraničí navrhuje na post ministra kultury namísto Michala Šmardy, který se nominace vzdal. Prezident Miloš Zeman předeslal, že s jeho jmenováním souhlasí. Hamáček před novináři řekl, že tak považuje letní vládní krizi za vyřešenou. Je to překvapivý, ale s ohledem na situaci sociální demokracie svým způsobem logický tah. Zaorálek sice dosud neměl s kulturou mnoho společného, ale jde o politika, který se nenechá tlačit Babišem do kouta a celkově je to jeden z nejzkušenějších politiků, které ČSSD má.

Co naopak může zarazit, je fakt, že Zaorálek na nabídku kývnul. Dlouhodobě patří spíše mezi ty, kteří účast ve vládě s ANO a Andrejem Babišem odmítali, a tomuto spojenectví dával za vinu i volební neúspěch strany. Ostatně autor těchto řádku s ním na toto téma před nedávnem mluvil: „Rozhodnutí jít do vlády jsme bohužel nechali na vnitrostranickém referendu, proti čemuž lze dnes už těžko bojovat. Osobně si ale dlouhodobě myslím, že je podobná rozhodnutí potřeba dělat na úrovni grémií nebo vedení strany. Věřím spíše na volené orgány, které by za dané rozhodnutí měly přijmout odpovědnost.“

Je ale potřeba říct, že Zaorálek si uvědomuje složitou situaci sociálních demokratů a určitě straně v danou chvíli neordinuje pobyt v opozici: „V každém případě jsme si vstup do koalice odhlasovali, a pokud už do vlaku nasednete, mnohdy je o dost složitější z něj pak vystoupit. Ilustrovat to lze na brexitu. Říct nyní: 'Dost, už je toho příliš,' není jednoduché udělat tak, aby to bylo srozumitelné. Navíc takový krok musí mít nějaký politický význam. Říct jenom tak, že se nám ve vládě už nelíbí, že jsou tady demonstrace a že to tedy balíme, příliš nejde.“

Schmarcz: Šmarda udělal to nejlepší, co mohl. Pro ČSSD i pro stát

sinfin.digital