Kostlivci z minulosti. Každý šestý současný státní zástupce byl před rokem 89 v komunistické straně

ČTK

abe

Na státních zastupitelstvích stále působí nejméně 204 státních zástupců, kteří byli před rokem 1989 členy Komunistické strany Československa. Jde zhruba o 16 procent ze současného počtu 1252 státních zástupců. Vyplývá to z analýzy serveru iROZHLAS.cz. Podíl bývalých komunistů mezi žalobci je o něco vyšší než mezi soudci.

"Dnes tento stav pouze musím vzít na vědomí, akceptovat ho, protože de iure je pro mě neměnný," řekla serveru pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Na Vrchním státním zastupitelství v Praze je podíl bývalých komunistů nadprůměrný, dosahuje 30 procent. Podle Bradáčové je to při pohledu do historie logické, Vrchní státní zastupitelství v Praze vzniklo transformací z Generální prokuratury a Hlavní vojenské prokuratury, řada státních zástupců, dřívějších prokurátorů, byla členy KSČ. Naproti tomu státní zastupitelství v Olomouci a v Brně vznikly jako dva nově se koncipující úřady. V Olomouci podíl činí deset procent, ze 32 žalobců jsou tři bývalí komunisté.

Mezi šéfy obvodních a okresních státních zastupitelství je podíl bývalých členů KSČ dvakrát vyšší než mezi řadovými žalobci. Ti jsou přitom šéfům příslušného státního zastupitelství přímo podřízeni. Často také rozhodují s konečnou platností. Nejvyšší podíl bývalých členů KSČ je na okresních státních zastupitelstvích v Třebíči (čtyři ze šesti), v Chrudimi (dva z pěti) a v Sokolově (čtyři z deseti). Naopak ve Znojmě, Žďáru nad Sázavou nebo v Praze 2 nepůsobí mezi zástupci žádný exkomunista.

sinfin.digital