ANALÝZA: Vydá se Zimbabwe čínskou cestou? Diktátorské metody zemi uvízly pod kůží

Pavel Novotný

Nejméně tři mrtví, ostrá střelba do demonstrantů, vojáci v ulicích. Zimbabwe po téměř čtyřiceti letech svobodně volila a vybrala si dosud vládnoucí pohrobky diktátora Roberta Mugabeho podporované Čínou. V úřadě tak zůstane prozatímní prezident Emmerson Mnangagwa, který podle volební komise získal 50,8 procenta hlasů. Opozice mluví o falšování voleb a chystá protesty. Posune se Zimbabwe po volbách a nynějším chaosu blíže k politické svobodě? Nebo se vydá čínskou cestou?

Sousedé z jihu Afriky, Zimbabwe a Jihoafrická republika. Řešili podobné problémy: jejich černošští obyvatelé zápolili s institucionálním rasismem a chudobou. Bílí Afričané hledali způsob, jak se sžít s novou realitou. Způsob, jakým Zimbabwe vládl diktátor Mugabe, ovlivnil zemi zřejmě na desetiletí dopředu. Lze jen doufat, že stejně vytrvalý bude i odkaz prezidenta Nelsona Mandely (1918–2013) v Jižní Africe.

Mandela kontra Mugabe: Otec národa a jeho vrah

Mandela prosadil tezi duhového národa navzdory bílým rasistům i podobně naladěným černošským radikálům. Odvrátil nejen občanskou válku, ale i ekonomický krach, když odmítl komunistické myšlenky části černošského politického spektra. Jakkoli docházelo – a stále dochází – k násilným excesům, bílí majitelé půdy nebyli v JAR zákonem vyvlastněni ani vyhnáni z farem. Mandela si dal záležet, aby bylo zřejmé, že bílá je přirozenou barvou jeho duhy. Politicky už od prvních multirasových voleb vládne Africký národní kongres (ANC), vždy ale na základě voleb, které svět shledává v zásadě svobodnými.

Mandela vs. Mugabe: Oba koketovali s násilím a komunismem. Jak se stal z jednoho diktátor?

sinfin.digital