5 zemí, kterým by prospěl 17. listopad

Zdeněk Fučík

Události 17. listopadu před 27 lety v tehdejším Československu otevřely cestu ke svobodě. Nebyla a není bez chyb, ve světě je ale mnoho zemí, jejichž obyvatelé by hned měnili. V současnosti je na planetě kolem 50 diktatur, pojďme se na některé podívat blíže.  

1. Rudá dynastie

Jeden z nejuzavřenějších a nejtajemnějších států světa – Severní Korea. Komunisti, respektive rudá dynastie Kimů, tu vládnou nepřetržitě od roku 1948. Dvacet tři milionů obyvatel země má všechno, co takový totalitní stát dokáže nabídnout – popravy, čistky, koncentrační tábory, bídu, hladomor a všudypřítomnou kontrolu.

Všeobecný úpadek dovedně skrytý za největší Potěmkinovu vesnici na světě, tedy hlavní město Pchjongjang, je v ostrém kontrastu s poměrně vyspělým jaderným programem. V posledních letech se země přece jenom trochu otevírá zahraničním turistům a jejich penězům. Režim také toleruje prvky tržní ekonomiky, kterou kompenzuje neschopnost úřadů. 

Pravděpodobnost změny: malá, současný diktátor Kim Čong-un má zemi podle všeho pevně v rukou a pravidelně likviduje stranickou opozici, přičemž se nezastavil ani před vlastním strýcem. Naprostá většina severních Korejců navíc v životě jiný systém nepoznala. 

2. Peklo na zemi

Eritreji, která si teprve v roce 1993 vydobyla nezávislost na Etiopii, se přezdívá „africká Severní Korea“. Formálně jde o demokracii, ústava přijatá před 19 lety je ale jen pověstný cár papíru. V zemi vládne strana prezidenta Isaiase Afewerkiho tak důrazně, že nemá potřebu zdržovat se něčím natolik zbytečným, jako jsou volby.

Kdyby s tím náhodou někdo nesouhlasil, může o tom přemýšlet v jednom ze 36 eritrejských koncentračních táborů. S mizivou možností přežití. V zemi navíc podle Organizace spojených národů žije 400 tisíc lidí v otroctví. Oficiálně jde o povinnou vojenskou službu, trvá ovšem celý život.

Lidé, kteří se znelíbí vládnoucí Lidové frontě za demokracii a spravedlnost, mizí beze stopy, jsou zavražděni, mučeni anebo znásilněni. Jak se na správnou diktaturu sluší, v zemi nejsou žádné demokratické instituce ani funkční justice. Není divu, že Eritrea je největším africkým zdrojem uprchlíků do Evropy.

Pravděpodobnost změny: bez vojenského puče anebo zásahu zvenčí mizivá

3. Pouštní otrokáři za volantem

sinfin.digital