Le Penová velké šance nemá. Rozhovor s českým politologem francouzského původu

Lucie Bednárová

Pokud by se do druhého kola prezidentských voleb ve Francii probojovala šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová, pravděpodobně by prohrála. Pro řadu voličů je představa, že by byla zvolena, natolik nemyslitelná, že by to nedopustili. Říká v rozhovoru pro Info.cz český politolog francouzského původu Michel Perottino. 

Tradiční francouzská pravice zažívá významný den. Poprvé se konají otevřené primární volby, v nichž voliči ve dvou kolech vybírají kandidáta pro prezidentské volby, které proběhnou příští rok na jaře. O kandidaturu se uchází celkem sedm kandidátů. Předvolební průzkumy favorizují Alaina Juppého před Nicolasem Sarkozym. Je to opravdu tak jednoznačné?

Kdo je Michel Perottino?

Michel Perottino je uznávaný politolog a právník, který v současnosti vede Katedru politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Dříve působil ve Francouzském ústavu pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES). Zaměřuje se na politické strany (teorie a sociologie politických stran, české politické strany, zejména jejich sjezdy) a politické systémy (především francouzský a český). Vystudoval práva a politologii na univerzitě v Nice. Narodil se v Praze a v Česku nyní žije téměř dvacet let. Ve volném čase rád fotografuje.

Není. Bude velmi záležet na tom, kolik lidí nakonec půjde volit. Pokud bude voličská účast nižší, tak to může nahrát Sarkozymu, protože jeho voliči jsou stabilnější a chodí k volbám. Tehdy by Sarkozy mohl překvapit. Stoupenci Juppého, který má podle aktuálních průzkumů vyšší podporu, spoléhá na hojnější účast, protože v takovém případě by šli volit i lidé, kteří nemají rádi Sarkozyho. To by ve výsledku hrálo v jeho prospěch.

Jednoznačné nejsou primárky pravice ani v dalším ohledu. V posledních dnech a týdnech se navíc zdá, že úlohu třetího muže, který by mohl výrazně zamíchat kartami, by mohl sehrát bývalý premiér Francois Fillon. Může ubrat vítr z plachet zejména Juppému.

Další kandidáti, mezi něž patří například někdejší ministr Bruno Le Maire nebo také ministryně a bývalá mluvčí Sarkozyho Nathalie Kosciusko-Morizetová, do výsledků primárek nepromluví?

Musíme si uvědomit, že jen někteří z nich o kandidaturu skutečně stojí, respektive mají šanci uspět v prvním kole. Už nyní vědí, že to není primárně o nich, ale že jejich úlohou je reprezentovat určitý politický směr či filosofii uvnitř pravice. Důležité je, aby byli vidět, avšak nikoliv pro prezidentské volby samotné, ale pro další politickou hru uvnitř strany. Jak dopadnou v primárkách, bude testem, který ukáže co dál. Takže k dnešním favoritům stále patří dva velcí hráči Juppé a Sarkozy a možná Fillon.

Proberme si jednotlivé kandidáty. V čem se od sebe liší a mohou zaujmout voliče?

Rozdíly mezi nimi samozřejmě existují, ale jsou malé a ne tolik důležité. Jsou patrné jak z programů, tak i z různých vystoupení v médiích, zejména při televizních debatách. Mnohem významnější než program je ale osobnost každého kandidáta. A v tomto ohledu jsou odlišnosti obrovské.

Začněme tedy favoritem primárek, kterým je bývalý premiér a dlouholetý starosta města Bordeaux Alain Juppé.

Juppé reprezentuje jakousi klasickou gaullistickou linii francouzské pravice, která je na politické scéně už od 70. a 80. let. Byl jedním z věrných stoupenců prezidenta Jacquese Chiraka, který ho v roce 1995 jmenoval premiérem. Voliči ho s tímto obdobím spojují a ne vždy v pozitivním slova smyslu. Juppé tehdy uprostřed vnitropolitické krize prohlásil, že bude za každou cenu stát pevně ve svých botách a neustoupí. Byť nakonec několik politických ústupků udělal, toto motto je mu neustále připomínáno. Připomeňme, že na konci roku 1995 se konaly největší stávky a demonstrace od roku 1968 namířené proti „plánu Juppé“, tedy proti snaze reformovat důchodový a sociální systémy.

sinfin.digital