Hra o trůny: Rody, které zápolí o Železný trůn přehledně | info.cz

Články odjinud

Hra o trůny: Kdo má největší šanci obsadit Železný trůn? Těchto 10 rodin ovlivnilo boj o Západozemí

O Železný trůn by stály snad všechny rody Zápodozemí. Ale jen některé z nich na něj mají právo a jen některé o něj reálně usilují. Připomeňte si ty, které zasáhly do děje seriálu Hra o trůny za posledních sedm sérií nejvíce. (Následující text obsahuje informace z dosud odvysílaných sérií.)

Rod Starků ze Zimohradu

Jejich znakem je zlovlk na bílém pozadí a heslo „Zima se blíží“ zná každý, kdo o seriál alespoň letmo zavadil. K rodu, který vládne Zimohradu a oblasti jižně od Zdi, patří hned několik hlavních postav seriálu. V První sérii si pozornost vysloužil Eddard Stark (†), po jeho smrti byla v hledáčku především jeho žena Catelyn (†) a syn Robb (†). V posledních sériích se děj točí kolem jejich dalších dětí – Sansy, Aryi, Brana. Ale také kolem Jona Snowa, který je s rodem Starků spojen jinak, než se na začátku může zdát.

Rod Targaryenů z Dračího kamene

Slova „Oheň a krev“ a tříhlavý červený drak ve znaku charakterizuje další z významných rodů, které se snaží získat Železný trůn, jež po sjednocení Sedmi království nechal ukovat Aegon Targaryen (†) zvaný „Dobyvatel“. Nejvýraznější postavou tohoto rodu je bezesporu Daenerys, která se po dobytí značného území chlubí nejen tituly jako je Královna Andalů a prvních lidí, Khaleesi velkého Dothrackého moře, Ničitelka okovů, ale také jako Matka draků. V první sérii vstoupil zásadním způsobem do děje i bratr Daenerys Viserys (†), ten ale brzy podlehl vlastním intrikám.

Rod Lannisterů z Casterlyovi skály

Neméně významný a také jeden z nejmocnějších, nejbohatších a nejstarších rodů Západozemí se pojí se slovy „Slyšte mne řvát“ nebo také s neoficiálními „Lannister vždy platí své dluhy“. Do rodu Lannisterů, kterým náleží Casterlyova skála, patří Joannna (†) a Tywin Lannister (†), ale především jejich tři děti. Jaime, Tyrion, který se od své rodiny odklonil, a Cersei, která se po smrti svého manžela Roberta snaží udržet Železný trůny všemi prostředky.

Rod Baratheonů z Bouřlivého konce

Přesto, že se jedná o jeden z nejmladších rodů Západozemí, dokázal už pro sebe získat Železný trůn. Rodu Targaryenů ale kromě toho sebral i jejich sídlo – Dračí kámen, který tak přidal ke svému původnímu Bouřlivému konci. Rod, který ve svém znaku skrývá černého korunovaného jelena na žlutém pozadí a užívá slova „Naše je zuřivost“, se po smrti krále Roberta rozdělil na tři větve. Do děje seriálu zasáhl nejen Robert Baratheon (†) a jeho děti Joffrey (†), Myrcella (†) a Tommen (†), ale také jeho bratr Stannis.

Tyrellové z Vysoké zahrady

Rod se znakem zlaté růže, který výrazným způsobem zasáhl do dění v Králově přístavišti, už vymřel. Původně měl rody Tyrellů a Baratheonů spojit sňatek Margaery (†) a Renlyho (†), po jeho smrti se pak mladá dcera Mace Tyrella (†) provdala za Joffreyho (†). Královnou se ale stává až ve chvíli, kdy si vezme nejmladšího syna Cersei – Tommena (†).

Rod Tullyů z Řekotočí

Tullyové, kterým náleží slova „Rodina, povinnost, čest“, přísahali svou věrnost rodu Starků. Z rodu, který vládne Říčním krajinám, pochází například Lady Catelyn (†), která se provdala za Eddarda Starka, a její sestra Lysa (†).

Rod Greyjoyů ze Železných ostrovů

Rod Greyjoyů vládne Železným ostrovům ze svého sídla Štít na západ od Západozemí. K rodu, který má ve znaku zlatou krakatici a pyšní se slovy „My nesejeme“, patří Balon Greyjoy (†), jeho syn Theon a dcera Yara.

Rod Boltonů z Hrůzova

„Naše ostří jsou ostrá“, tato slova patří rodu Boltonů, kteří byli sice původně vazaly rodu Starků, pak se ale díky zradě zmocnili všech území, která dosud náležela rodině Eddarda Starka. K rodu, který se na čas stal „Strážcem severu“, paří například Roose Bolton (†) a jeho nemanželský syn Ramsey (†).

Rod Arrynů z Orlího hnízda

Hlavy rodu Arrynů jsou známí jako Lordi údolí a Strážci východu. Na Orlím hnízdě byl dlouhou dobu pánem Jon Arryn (†), který zemřel za podivných okolností coby pobočník krále. Pak do čela rodu usedl nezletilý Robin spolu se svou matkou Lysou (†).

Rod Martellů z Dorne

Ve Slunečním oštěpu sídlí rod Martellů z jihu země, konkrétně na poloostrově Dorne. K rodu, který má ve znaku červené slunce probodnuté oštěpem a jeho slova zní „Neskloněni, neohnuti, nezlomeni“, patří Oberyn Martell (†), jeho manželka Ellaria nebo Oberynův bratr Doran Martell (†).

Hra o trůny: 20 postav na zabití aneb Originální charakteristika hlavních postav>>>

Další podrobnosti o 10 nejvýznamnějších rodech Západozemí se dočtete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud