Hra o trůny: Knihy, které byly předlohou seriálu a jejich děj přehledně | info.cz

Články odjinud

Hra o trůny: Martin psal příběh třicet let a popsal zatím pět tisíc stran. V čem knižní předloha seriálu zaostává?

Úspěšný seriál televize HBO Hra o trůny (Game of Thrones) nevznikl jako původní scénář kabelové televize, ale jako adaptace knižní ságy amerického autora sci-fi a fantasy George R. R. Martina. A ačkoli autor svoji ságu ještě nedopsal, HBO letos uvede poslední řadu seriálu, která by měla uzavřít vyprávění o boji o nadvládu v Sedmi královstvích. O čem Martinovi knihy jsou a jak moc se liší od seriálu?

Martin začal dle svých slov na příběhu pracovat už počátkem 90. let. Nejdříve ságu zamýšlel jako trilogii. Po tom, co napsal o Západozemí, ve kterém se děj odehrává, přes 1 400 stránek, usoudil, že dílo bude mít šest částí. Nyní už je jasné, že celkem příběh rozepíše do sedmi knih. Celá sága má název Píseň ledu a ohně a Martin zatím vydal pět dílů, takže seriál děj v knihách mezitím předehnal.

Další text může obsahovat spoilery a prozrazuje děj z dosud odvysílaných řad seriálu Hra o trůny.

1. Hra o trůny (A Game of Thrones)

Datum vydání v USA: 1996

Datum vydání v češtině: 2000

Hodnocení knihy na webu Goodreads: 4,45/5

První kniha se jmenuje tak jako celý seriál HBO. Děj se odehrává po 15 letech vlády krále Roberta Baratheona převážně v Západozemí, ale také za mořem v Essosu.

Kniha začíná výjevem na sever od Zdi, kde jsou bratři z Noční hlídky nečekaně napadeni nemrtvými. Celý příběh má tři dějové linky. V první z nich se Eddard Stark vydává ze Zimohradu do Králova přístaviště, aby zjistil, kdo nechal zabít králova pobočníka Jona Arryna, ačkoli na oko na jih jede, aby se stal na přání krále jeho pobočníkem.

Druhá linka sleduje osud Daenerys Targaryen, která společně s bratrem musela jako dítě uprchnout ze Západozemí po vraždě jejího otce. Nyní čeká na příležitost, aby se domů mohla vrátit a její bratr Viserys ji neváhá kvůli tomu vdát za vůdce Dothraků Khal Droga. Třetí příběh sleduje cestu Jona Snowa, bastarda z rodu Starků, na Zeď, kde se má stát členem Noční hlídky.

Každá z kapitol je vyprávěna očima jiné postavy, konkrétně Eddardem Starkem, Catelyn Stark, Sansou, Aryou, Branem, Jonem Snowem, Tyrionem Lannisterem a Daenerys Targaryen.

2. Střet králů (A Clash of Kings)

Datum vydání v USA: 1999

Datum vydání v češtině: 2001

Hodnocení knihy na webu Goodreads: 4,41/5

Druhý díl ságy přímo navazuje na první knihu. Odehrává se opět především v Západozemí a na Essosu.

Hlavním tématem druhého dílu je souboj pěti králů. Účastní se ho Joffrey Baratheon, který usedl na trůn v Králově přístavišti po svém otci, bratři krále Roberta Stannis a Renly Baratheonové, Robb Stark ze Zimohradu, který chce získat nezávislost, stejně jako Balon Greyjoy, který chce nezávislost pro své království na Železných ostrovech. Králové se snaží navazovat spojenectví, která ale váznou na tom, že každý má vlastní cíle.

Arya po smrti otce utíká na sever, její sestru Sansu nadále drží v Králově přístavišti, kde zažívá tyranii od královny-matky Cersei i od Joffreyho. Theon Greyjoy se chce zavděčit otci a rozhodne se dobít Zimohrad, ale padne do zajetí Ramseyho Boltona. Jon Snow mezitím za Zdí přebíhá na stranu Divokých, kde se seznamuje s dívkou Ygritte, do které se zamiluje. Daenerys se se svojí armádou přesune přes Rudou pustinu do sídla Qarth a společně se svými draky se vydává dál

I v tomto případě každou kapitolu vypráví svým pohledem jiná z postav. Tentokrát Catelyn Stark, Davos Mořský, Sansa, Arya, Bran, Jon Snow, Tyrion Lannister, Daenerys Targaryen a Theon Greyjoy.

3. Bouře mečů (A Storm of Swords)

Datum vydání v USA: 2000

Datum vydání v češtině: 2002

Hodnocení knihy na webu Goodreads: 4,54/5

Bouře mečů je prozatím nejdelší knihou ságy. V anglické i české verzi vyšla ve dvou svazcích, které mají dohromady přes 1 200 stran.

Také příběh třetí knihy se odvíjí ve třech rovinách – v Králově přístavišti, na severu a v Essosu. Pobočníkem Joffreyho se stává jeho dědeček Tywin Lannister, který donutí Tyriona, aby se oženil se Sansou, kterou stále drží jako rukojmí a dědičku severu (po Robbovi Starkovi). Na vlastní svatbě s Margery Tyrell Joffrey umírá na otravu. Z jeho smrti viní Tyriona, kterého z vězení osvobodí bratr Jaime. Tyrion zabíjí svého otce a prchá ze Západozemí.

Robb se setkává se svojí matkou Catelyn, která je ovšem naštvaná, že se mezitím bez jejího vědomí oženil a nedostál tak domluvenému sňatku s rodem Freyů. Na svatbě v jejich sídle jsou nakonec Robb i Catelyn povražděni. Pro tuto situaci se vžilo označení Rudá svatba. Arya na místo přijede již po vraždách a vydává se do Braavosu, kde se chce naučit zabíjet, aby rodinu pomstila. Jon Snow se s Divokými vrací ke Zdi, kterou chtějí zdolat. Nakonec se ale vrací na stranu Noční hlídky a při boji o Zeď umírá jeho milenka Ygritte. Daenerys v Essosu začíná dobývat otrokářská města a rozhodne se zatím zůstat v Meereenu, kde se učí vládnout, aby se připravila na invazi zpět do Západozemí.

I tentokrát každou z kapitol vyprávi jiná postava. Tentokrát Catelyn Stark, Davos Mořský, Sansa Stark, Arya Stark, Bran, Jon Snow, Tyrion Lannister, Jaime Lannister, Daenerys Targaryen a Samwell Tarly.

4. Hostina pro vrány (A Feast for Crows)

Datum vydání v USA: 2005

Datum vydání v češtině: 2006

Hodnocení knihy na webu Goodreads: 4,12/5

Čtvrtý díl ságy vyšel až po pětileté pauze. Martin nejdříve uvažoval, že i děj knihy se bude odehrávat po pěti letech, ale nakonec od toho upustil a Hostina pro vrány navazuje na Bouři mečů prakticky bez přestávky.

Železný trůn obsadila sama Cersei, která si ale příliš s vládnutím neví rady. Svého druhého syna Tommena proto ožení s Margery Tyrell, ačkoli jejich rod nesnáší a snaží se jich jinak všemožně zbavit. Brienne z Tarthu pátrá po Sanse, kterou má dle rozkazu Jaimeho chránit. Sansa je ovšem s Petyrem Baelišem v Údolí Arryn.

Člen Noční hlídky Samwell Tarly putuje do Starého města, aby se v Citadele vyučil mistrem. Trůn na Železných ostrovech obsazuje Euron Greyjoy, který přemýšlí, jak se zmocnit všech draků Daenerys. V království Dorne dcery zabitého prince Oberyna osnují pomstu Lannisterům.

V tomto díle jednotlivé kapitoly ze svého pohledu vypráví Cersei Lannister, Sansa Stark, Arya Stark, Jaime Lannister, Brienne z Tarthu a Samwell Tarly.

5. Tanec s draky (A Dance with Dragons)

Datum vydání v USA: 2011

Datum vydání v češtině: 2012

Hodnocení knihy na webu Goodreads: 4,32/5

Pátý díl vyšel po šestileté pauze a potvrdil Martinův trend vydávat další knihy po delších pauzách. Také tato část je rozdělena na dva svazky, které mají dohromady téměř 1 200 stránek.

Tanec s draky začíná v Meereenu, kde se proti Daenerys bouří místní mocní, kterým vadí, že osvobodila otroky. Vše nakonec dojde tak daleko, že Daenerys z města prchá na zádech jednoho ze svých draků. Stannis Baratheon se marně snaží získat podporu lordů ze severu, aby mohl zaútočit na Královo přístaviště. Znovu se také objevuje zmučený Theon Greyjoy, ze kterého si Ramsey udělal svého poskoka a pomůže mu obsadit Zimohrad.

Jon Snow se ze Zimohradu pokouší unést svoji sestru Aryu, která se má stát Ramseyho manželkou. Nejde ovšem o skutečnou Aryu, ale pouze o nastrčenou dvojnici. Jon chce také Divokým pomoci na jih, aby se mohli společně postavit armádě nemrtvých, která míří ke Zdi. Bratři z Noční hlídky s ním nesouhlasí a pobodají ho. Jaime se znovu setkává s Brienne a Cersei je nucena vykonat pokání a projít městem nahá.

Vypravěči v této poslední vydané knize je celkem osmnáct postav. Kromě Jona Snowa, Brana Starka, Daenerys Targaryen a Aryi Stark je to třeba také rudá kněžka Melisandra z Ašaje, Davos Mořský a Barristan Selmy, strážce královny Daenerys.

6. Vichry zimy (The Winds of Winter)

Předposlední díl ságy by mohl vyjít buď letos, nebo v příštím roce. Martin každopádně už oznámil, čí kapitoly se v knize objeví. Vyprávět bude Sansa Stark, Arya Stark, Theon Greyjoy, Arianne Martell, Tyrion Lannister, Aeron Greyjoy, Victarion Greyjoy, Barristan Selmy, Cersei Lannister a Areo Hotah. Část knihy už Martin uveřejnil na svém webu.

7. Sen o jaru (A Dream of Spring)

O závěrečném díle ságy se zatím v podstatě nic neví. Není jasné, která z postav bude příběh vyprávět, ani kdy by měla kniha vyjít. Rozhodně by ovšem měla celý příběh završit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud