Hra o trůny: Postavy seriálu přehledně | info.cz

Články odjinud

Kdo je kdo ve Hře o trůny? Připomeňte si před poslední řadou důležité postavy

Seriál Hra o trůny (Game of Thrones) se kromě dobrého hodnocení kritiků a pořádné porce nahoty a násilí vyznačuje také velkým množstvím postav. Některé se v seriálu objevují po celou dobu dosavadních sedmi sérií, jiné poměrně záhy a většinou dost krutě zemřely. Od posledního premiérového dílu seriálu už uběhnul více než rok a půl a v dubnu má odstartovat poslední osmá série, která by měla navíc přinést odpovědi na dosud nevyřešená tajemství a rodinné vztahy. Není proto ostudou ani pro věrné fanoušky si před novou řadou postavy připomenout.

Seriál Hra o trůny se odehrává ve fiktivním světě, ačkoli prostředím může připomínat středověk a dobu rytířů. V seriálu jsou totiž především různé šlechtické rody a bojuje se v něm o nadvládu a obsazení Železného trůnu. (Poznámka: následující článek může vyzrazovat některé zápletky z dosud odvysílaných sérií)

Tyrion Lannister

Mladší bratr královny Cersei a sera Jaimeho, přezdívaný Skřet. Ze svých sourozenců má asi největší smysl pro spravedlnost. Cersei ho nenávidí, protože při jeho porodu zemřela jejich matka. Vyniká především intelektem a vtipnými hláškami, které šíří za každé situace. Zabil svého otce Tywina, stal se manželem Sansy Stark a nyní slouží pro Daenerys Targaryen.

Zvláštní znamení: Slabost pro ženy a alkohol.

Herec: Peter Dinklage

Jon Snow

Nemanželský syn Eddarda Starka, který přebývá na Zimohradu. Mnozí ho označují za bastarda, ale v sedmé řadě vyjde najevo, že jeho skutečnými rodiči byli Rhaegar Targaryen a Lyanna Stark. Jon se přidá k Noční hlídce, která střeží severní Zeď. Při té příležitosti se zaplete s divoškou Ygritte. Na konci sedmé série se setkává s Daenerys Targaryen.

Zvláštní znamení: V páté sérii vstal z mrtvých.

Herec: Kit Harington

Arya Stark

Nejmladší dcera Neda Starka a Catelyn Tully. Její touhou je naučit se bojovat a být lepší než muži, což se jí většinou daří. Po uvěznění svého otce prchá na vlastní pěst z Králova přístaviště. V páté sérii dorazila do Braavosu, kde nastoupila do učení k Mnohotvářnému bohovi, aby se stala Nikým. Má svůj list pomsty, na kterém má jména všech, kteří ublížili její rodině.

Zvláštní znamení: Valar Morghulis.

Herečka: Maisie Williams

Daenerys Targaryen

Je jediným známým potomkem Targaryenů. Žije ve vyhnanství po tom, co Jaime Lannister zabil jejího otce a na Železný trůn místo něj dosedl Robert Baratheon. Její snahou je vrátit se do Západozemí a získat své postavení zpátky. Ač zpočátku neměla vůbec nic a její bratr ji prodal vůdci Dothráků, postupně získává armádu Neposkvrněných a při rituálu ohně také tři draky.

Zvláštní znamení: Má zřejmě nejdelší jméno. Daenerys za bouře zrozená, nespálená, matka draků, královna Andalů, Rhoaynů a Prvních lidí, Khalessi, Mhysa, Stříbrná paní, Lamačka řetězů, královna Meereenu a princezna Dračího kamene.

Herečka: Emilia Clarke

Jaime Lannister

Nejstarší syn Tywina Lannistera, který sloužil v královské gardě krále Aeryse Targaryena, kterého ovšem při povstání sám zabil. Je výborným bojovníkem, ve třetí sérii ale přišel o ruku. Se svojí vlastní sestrou Cersei má tři děti, které postupně všechny zemřou. Na konci sedmé série se Cersei vzepře a odchází bojovat na sever proti Nemrtvým.

Zvláštní znamení: Má přezdívku Králokat.

Herec: Nikolaj Coster-Waldau

Cersei Lannister

Dvojče a zároveň milenka Jaimeho a manželka krále Roberta Baratheona. Svoje děti miluje stejně jako moc a nenávidí svého bratra Tyriona. Pro utajení svého incestního vztahu se nezdráhá i zabíjet. Brana Starka její bratr kvůli utajení jejich poměru shodí z věže. Ačkoli na Železný trůn chtěla dosadit své syny, nakonec se vlády ujímá sama.

Zvláštní znamení: V páté sérii její vztah s bratrem vyjde najevo a ona musí nahá projít ulicemi Králova přístaviště.

Herečka: Lena Headey

Sansa Stark

Sestra Aryi se původně měla stát ženou Joffreyho Baratheona a královnou. Kvůli údajné zradě svého otce je ale zapuzena. Nakonec si z nařízení krále bere Tyriona, ten se k ní ovšem chová slušně. Po smrti Joffreho prchá z Králova přístaviště a vrací se na Zimohrad, kde si z politických důvodu bere Ramseyho Boltona, který ji ovšem týrá a ponižuje, a proto utíká. Na konci sedmé série je opět paní Zimohradu.

Zvláštní znamení: Nechá Ramseyho sežrat jeho vlastními psy.

Herečka: Sophie Turner

Theon Greyjoy

Syn vládce Železných ostrovů, který po rebelii svého otce vyrůstá jako rukojmí na Zimohradě u Starků. Zpočátku je to spíše frajírek, ale poté, co ho uvězní a mučí Ramsey Bolton, který ho také vykastruje, se stává jen tělem bez duše. Přesto pomůže Sanse uprchnout před Ramseyem. V šesté řadě se setkává s Daenerys a navazuje s ní spojenectví.

Zvláštní znamení: Ramsey ho přejmenuje na Smraďocha a nutí ho, aby si tak i sám říkal.

Herec: Alfie Allen

Bran Stark

Syn Eddarda Starka, který načapá Cersei a Jaimeho. Po pádu z věže je ochrnutý a probouzí se v něm tajemné schopnosti. Ve snech pak vídá tříokou vránu a různé výjevy z minulosti i budoucnosti. Po obsazení Zimohradu prchá ke Zdi na Černý hrad a vydává se s divoškou Ošou a svým sluhou Hodorem na sever. Později se sám stane tříokou vránou a dokáže se vtělovat do lidí a zvířat.

Zvláštní znamení: To on odhalí, kdo je skutečnými rodiči Jona Snowa.

Herec: Isaac Hempstead Wright

V seriálu se objevují ještě desítky dalších postav, které hrají důležitější i okrajové role. Profily sto nejdůležitějších dobře zpracovává například web IGN.

Rudá kněžka ze Hry o trůny: Svlékám se ve jménu umění. A hrát Melisandru je tak trochu jako hrát Hitlera>>>

Sam Tarly ze Hry o trůny: Nejhorší je natáčení v ledárně a s umělým sněhem. Celý rozhovor čtěte zde>>>

Hra o trůny: 20 postav na zabití aneb Originální charakteristika hlavních postav>>>

Daenerys Targaryen, královna s vizáží holčičky. Podívejte se na další role herecké hvězdy>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud