Hra o trůny: Postavy, kniha, herci a vše, co byste si měli připomenout před poslední řadou | info.cz

Články odjinud

Hra o trůny vrcholí. Co byste si měli připomenout před premiérou poslední řady?

Současný nejsledovanější seriál se řítí do velkého finále. Hra o trůny (v angličtině Game of Thrones) se poprvé objevil na obrazovkách v dubnu 2011. Od té doby už vzniklo sedm sérií, které sbírají ocenění diváků i kritiků a počet fanoušků strmě roste. Každý díl poslední sedmé série prý sledovalo jen na oficiálních platformách zhruba 30 milionů diváků. Poslední osmá série odstartuje 14. dubna 2019 a seriáloví experti vyvrcholení seriálu přirovnávají například k závěru Přátel. Proč není pozdě začít seriál sledovat až teď a co bystě o něm měli vědět?

Hra o trůny: o seriálu

Seriál vznikl na základě knižní předlohy autora fantasy George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Děj je zasazen do fiktivních zemí a fiktivního času. Takzvané Západozemí, ve kterém se odehrává většina příběhů, ovšem připomíná Velkou Británii včetně akcentů, kterými herci mluví.

Hlavním motivem seriálu je boj o železný trůn, na který má usednout vládce sedmi království. O ten má zájem několik rodů, jak Lannisterové, tak Targaryenové, ale i Baratheonové. Boj o moc navíc komplikuje fakt, že ze severu zpoza takzvané Zdi přichází zima a s ní i záhadní Bílí chodci v čele s Nočním králem a armádou nemrtvých.

Od finále seriálu si fanoušci proto slibují především odpovědi na to, kdo usedne na železný trůn, zda se povede Bílé chodce porazit a kdo ještě v seriálu zemře. Drama HBO totiž vyniká nad jinými seriály také množstvím často velmi drastických úmrtí, násilím a nahotou. Proto je seriál vhodný až od 18 let, přestože mnozí ho pravděpodobně sledují i v mnohem nižším věku

Hra o trůny: série

Drama z produkce televize HBO má zatím sedm sérií. První měla premiéru 17. dubna 2011 a měla celkem 10 dílů. HBO se držela scénáře „každý rok jedna série“, výjimka nastala až po poslední sedmé řadě, která měla premiéru 16. července 2017 a měla navíc netradičně pouze sedm dílů. V loňském roce si tvůrci dali pauzu a závěrečnou sérii připravili právě až na letošní rok.

Zpočátku nebylo jasné, kolik bude mít seriál řad, protože scénář vzniká dle zatím nedokončené knižní série Píseň ledu a ohně. Autoři seriálu ale oznámili, že osmá řada bude definitivně poslední a nabídne tak divákům rozřešení boje o místo na železném trůně.

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Hra o trůny: kniha

Seriál nevznikl jako původní filmová tvorba, ale je adaptací knih amerického autora fantasy George R. R. Martina. Ten ságu pod názvem Píseň ledu a ohně (A Song of Ice and Fire) začal vydávat v roce 1996. Seriál získal svůj název podle první knihy ságy Hra o trůny. Druhá kniha Střet králů vyšla v USA v roce 1998, následovala Bouře mečů (2000), Hostina pro vrány (2005) a Tanec s draky (2011).

Sága má mít celkem sedm dílů (na rozdíl od seriálu, který bude mít osm řad) a zatím není upřesněno, kdy šestý (Vichry zimy) a sedmý (Sen o jaru) díl vyjde. Martin, který na příběhu prý začal pracovat v roce 1991, nicméně už zpočátku seriálu ujistil diváky, že ačkoli sám ještě příběh nedopsal, scénáristům dal jasné instrukce, jak by měl skončit, které měli využít v případě, když by se Martin natáčení poslední série nedožil.

Aktuální informace k poslední sérii Hry o trůny i obecné informace k celému seriálu si můžete přečíst v našem speciálu, který budeme pravidelně doplňovat>>> 

První upoutávka na poslední sérii Game of Thrones autor: HBO

Hra o trůny: postavy

Seriál vyniká také množstvím postav, mezi kterými se mnohdy ztrácí i fanoušci. Dílo nemá jediného hlavního hrdinu a každý díl se odehrává vždy na několika místech a v několika rovinách. Mezi nejvýraznější postavy ale patří například Cersei Lannister (hraje ji Lena Headey), manželka krále a později královna-regentka, která touží po moci, její bratr Tyrion (Peter Dinklage), Daenerys Targaryen (Emilia Clarke), která se chce vrátit z vyhnanství, aby usedla na železný trůn, nebo Jon Sníh (Kit Harington).

Hra o trůny: kde sledovat

Seriál je oficiálním dílem kabelové televize HBO a je proto možné jej sledovat na jejich kanálech, tedy prostřednictvím televizního vysílání i na online platformě HBO GO. Tu je možné si první měsíc vyzkoušet zcela zdarma a mít tak přístup ke všem dosavadním dílům Hry o trůny.

Podle statistik sledovanost seriálu sérii za sérií roste. První díl šesté řady sledovalo v době premiéry 10,1 milionu diváků, zatímco finále poslední série si nenechalo ujít 16,5 milionu lidí. Protože seriál je k dispozici na online platformě a nabízí tak možnost opožděného přehrání (nejen v den premiéry), dle statistik každý díl poslední sedmé řady sledovalo průměrně 30 milionů diváků.

V tomto čísle samozřejmě nejsou zahrnuti ti, kteří si seriál stahují pirátsky, tudíž konečné číslo diváků může být ještě násobně vyšší.

Hra o trůny: hry

Díky množství fanoušků roste zájem nejen o seriál, ale i o různé předměty s tématikou Hry o trůny. Vzniklo například už také několik her, včetně speciální verze klasické stolní hry Monopoly. K dostání jsou také původní stolní hry nebo karetní hry. Studio Telltale Games vydalo také Game of Thrones pro Xbox a Playstation.

Hra o trůny: soundtrack

Nedílnou součástí seriálu je i úvodní znělka a soundtrack. Jejím autorem je německo-íránský skladatel Ramin Djawadi, který je podepsaný pod soundtracky zatím ke všem sériím. Djawadi složil hudbu k více než stovkám filmů a seriálů, například k dalšímu kusu z dílny HBO Westworld, Prison Break nebo k filmům Iron Man a Warcraft.

Djawadi začal skládat úvodní melodii až poté, co uviděl její videozpracování a dle svých slov se snažil do hudby zapracovat dramatičnost i velkolepost, která se prolíná celým seriálem. I proto vybral pro hlavní melodii zvuk violoncella.

Hra o trůny: hodnocení

Seriál hodnotí převážně velice kladně jak diváci, tak kritici. Na mezinárodní internetové databázi filmů (IMDb) má seriál hodnocení 9,5 z 10 a je třetím nejlépe hodnoceným seriálem. Na Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD) mu uživatelé dávají 92 % a je 13. nejoblíbenějším seriálem. Na českém seriálovém webu Edna má fantasy hodnocení 95 %. Na oficiální stránce Hry o trůny na facebooku je přes 22 milionů fanoušků.

10 důvodů, proč sledovat i poslední řadu seriálu Hra o trůny>>>

Jak se zrodil fenomén Hry o trůny? Za všechno může génius s placatou čepicí>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud