Články odjinud

Kauza H-System se táhne 25 let. Lidé přišli o miliony, nyní se musí vystěhovat ze svých domovů

Kauza H-System se táhne 25 let. Lidé přišli o miliony, nyní se musí vystěhovat ze svých domovů

Družstvo Svatopluk sdružující některé bývalé klienty zkrachovalé společnosti H-System musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Rozhodl tak Nejvyšší soud, který vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Na jiné bydlení nemají peníze a poukazují mimo jiné i na šibeniční termín. Celá kauza se táhne už 25 let. O co v ní vlastně jde?

H-System Petra Smetky

Podnikatel Petr Smetka založil stavební firmu H-Systém v listopadu roku 1993 s cílem postavit cenově dostupné rodinné domky. O dva roky později začala firma svůj projekt realizovat ve Velkých Přílepech a Horoměřicích u Prahy. Do svého krachu ale stihla dokončit jen přibližně 30 domů.

Do potíží se H-System definitivně dostal v září 1997. Právě tehdy jeho věřitelé podali návrh na konkurz, který proběhl o rok později.

Dostavba domů za zkrachovalý H-Systém

Část poškozených klientů H-Systemu založila Stavební bytové družstvo Svatopluk s cílem pokračovat ve výstavbě i za cenu dalších investic. Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Kudláčkův nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Z takto získaných peněz měly být uspokojeny pohledávky všech věřitelů H-Systemu, tedy i těch klientů, kteří ve stavbě nepokračovali. Členové bytového družstva Svatopluk se ale vystěhování brání a vedou od roku 2000 s Monsportem soudní spory.

Soudy okolo H-Systemu

Už v prosinci 1999 v souvislosti s krachem H-Systemu policie obvinila Petra Smetku a tři někdejší manažery Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu z podvodu. V kauze totiž přišlo minimálně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. V roce 2000 se k tomu přidalo trestní stíhání dvou představitelů SBD Svatopluk Ivana Krále a Pavla Středy. Ti podle žalobce navzdory konkurzu vyvedli z H-Systemu podstatnou část majetku.

Městský soud v Praze vyměřil Smetkovi 12 let vězení, které si dotyčný odseděl a v říjnu 2016 vyšel na svobodu. Vítkovi, Eliášovi a Tůmovi soudce původně uložil devět a půl roku vězení. Jejich další stíhání ale zastavila amnestie prezidenta Václava Klause. Představitele SBD Svatopluk Krále a Středu uznal soud vinnými z poškozování věřitele. Oběma uložil podmíněné tresty v délce tří a dvou let.

Vystěhování klientů H-Systemu

V roce 2015 pražský městský soud nepravomocně rozhodl, že klienti H-Systemu nemusí vyklidit byty v Horoměřicích, které si z vlastních peněz dostavěli. Zamítl tak žalobu správce konkurzní podstaty Monsporta, který následně podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Tam už uspěl. Nejvyšší soud letos 24. července definitivně klientům zařídil do měsíce vyklidit domovy.

V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. Nejvyšší soud ale nyní dospěl k opačnému závěru. Podle něj jsou totiž nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu a v podstatě investovalo do cizího majetku. Soud tak konstatoval, že družstvo šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu. Lidem zbývá jako poslední možnost obrátit se na Ústavní soud. Stížnost začali den po verdiktu NS s právníky připravovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud