Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Královská svatba: Australské šaty, zlatý prsten a Spice Girls. Vše, co byste měli vědět o sňatku Harryho a Meghan

Královská svatba: Australské šaty, zlatý prsten a Spice Girls. Vše, co byste měli vědět o sňatku Harryho a Meghan

Pravděpodobně nejsledovanější svatba tohoto roku se uskuteční už tento víkend v britském Windsoru. Vnuk vládnoucí královny Alžběty II. Harry se zde ožení s americkou herečkou Meghan Markleovou. V ulicích bude slavnostní jízdu novomanželů sledovat asi sto tisíc lidí, u televizních obrazovek až čtvrt miliardy diváků. Co vše byste o sobotní slávě měli vědět?

Předmanželská smlouva

Princ Harry šokoval veřejnost rozhodnutím, že nepodepíše předsvatební smlouvu. Podle jednoho z jeho blízkých přátel svojí ženě důvěřuje a předpokládá, že jeho manželství bude pevné a trvalé. Pokud by se přece jen pár rozešel, bude mít Meghan nárok na část z princova majetku, který údajně činí asi 850 milionů korun.

Noc před svatbou

Ani Harry a Meghan neporuší tradice a před svatbou se neuvidí. Ani jeden ze snoubenců nestráví poslední noc za svobodna za zdmi hradu, ale uchýlí se každý do jiného hotelu. Meghan by údajně měla se svojí matkou a nejbližšími spát v hotelu Cliveden House. Harry s bratrem Williamem pak přespí v rezidenci Coworth Park.

Šaty

Mezi nejočekávanější detaily celé svatby patří nevěstiny šaty, jejichž podoba je zatím neznámá. Unikly už ale informace, že róbu vytvořili australští návrháři Ralph & Russo. Stát má údajně asi 3 miliony dolarů a její podobu musela schválit královna.

Víte, jak nejlépe vybírat svatební šaty? Přehledný návod si prohlédněte zde>>>

Prsten

Princ Harry se rozhodl dodržet tradici a svojí manželce navlékne na prst podobný prsten, jako získaly v posledních sto letech i další královské nevěsty. Kroužek z velšského zlata dostala poprvé Harryho prababička Alžběta v roce 1923. Meghan by měla dostat podobný v jemně žlutém odstínu.

Kdo povede Meghan k oltáři

Nevěstu měl vést původně její otec Thomas Markle. Situace kolem jeho účasti na svatbě ale začala v posledních dnech získávat více pozornosti než samotná svatba. 73letý muž nejdříve uvedl, že před pár dny prodělal infarkt a nepřijede. Poté vyšlo najevo, že si nechal od bulvárních fotografů zaplatit za své inscenované fotografie a v reakci na to řekl, že nepřijede, aby svou dceru neuvedl do rozpaků. Podle posledních zpráv se svatby skutečně nezúčastní, protože musí podstoupit operaci srdce.

Program

Ano si snoubenci řeknou přesně v poledne v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, který se nachází asi 40 kilometrů od Londýna. Po obřadě bude následovat od 13. hodiny projížďka městem. Tu novomanželé absolvují v historickém otevřeném kočáře Ascot Landau z roku 1883. Pouze v případě deštivého počasí by dvojice obkroužila windsorské ulice v kočáře se střechou. Po půlhodinové jízdě se Harry s Meghan vrátí zpět do hradu, kde budou hostit asi 600 pozvaných. Večer je čeká ještě menší recepce pro 200 nejbližších hostů.

INFOGRAFIKA: královská svatbaINFOGRAFIKA: královská svatbaautor: INFO.CZ

Hosté

U významných svateb bývá zvykem, že se na nich potkávají celebrity i významní politici. Očekávalo se to i od oslav sňatku Harryho a Meghan. Ti ale překvapili tím, že nakonec žádné politiky na recepci nepozvali. Nezúčastní se tak ani současný americký prezident Donald Trump, ale ani jeho předchůdce Barack Obama, který je Harryho přítelem. Pár nepozval ani britskou premiérku Theresu Mayovou. Harry není přímým nástupníkem trůnu a dle protokolu se tak prý nemusí vázat nějakým seznamem formálních hostů a může skutečně pozvat jen toho, koho chce. Meghan se také rozhodla nepozvat své dva nevlastní sourozence, se kterými nemá dobré vztahy. Spekuluje se, že na svatbě by se měl naopak objevit zpěvák Elton John nebo tenistka Serena Williamsová a indická herečka Priyanka Chopra, které se s Meghan přátelí. Očekává se také účast nevěstiných hereckých kolegů ze seriálu Kravaťáci. Pozvání dostaly také členky skupiny Spice Girls.

Líbánky

Novomanželé samozřejmě plánují také svatební cestu. Protože jako ostatní páry si během ní chtějí užívat hlavně jeden druhého a ne novinářů, před veřejnosti tají, kam pojedou. Média ale spekulují o několika destinacích, kam by se královský pár mohl podívat. Horkým favoritem je prý luxusní safari v Namibii. Mezi dalšími možnostmi se objevuje Rwanda, Filipíny i Toskánsko.

Online reportáž se svatby můžete sledovat zde>>>

Víte, čím jezdí členové královské rodiny? Na fotogalerii se můžete podívat zde>>>

Jak se snoubenci seznámili a jak se bude Meghan Markleová jmenovat po svatbě? Čtěte zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1