Svatba Harryho a Meghan: 8 věcí, které byste měli vědět o královské svatbě | info.cz

Články odjinud

Královská svatba: Australské šaty, zlatý prsten a Spice Girls. Vše, co byste měli vědět o sňatku Harryho a Meghan

Pravděpodobně nejsledovanější svatba tohoto roku se uskuteční už tento víkend v britském Windsoru. Vnuk vládnoucí královny Alžběty II. Harry se zde ožení s americkou herečkou Meghan Markleovou. V ulicích bude slavnostní jízdu novomanželů sledovat asi sto tisíc lidí, u televizních obrazovek až čtvrt miliardy diváků. Co vše byste o sobotní slávě měli vědět?

Předmanželská smlouva

Princ Harry šokoval veřejnost rozhodnutím, že nepodepíše předsvatební smlouvu. Podle jednoho z jeho blízkých přátel svojí ženě důvěřuje a předpokládá, že jeho manželství bude pevné a trvalé. Pokud by se přece jen pár rozešel, bude mít Meghan nárok na část z princova majetku, který údajně činí asi 850 milionů korun.

Noc před svatbou

Ani Harry a Meghan neporuší tradice a před svatbou se neuvidí. Ani jeden ze snoubenců nestráví poslední noc za svobodna za zdmi hradu, ale uchýlí se každý do jiného hotelu. Meghan by údajně měla se svojí matkou a nejbližšími spát v hotelu Cliveden House. Harry s bratrem Williamem pak přespí v rezidenci Coworth Park.

Šaty

Mezi nejočekávanější detaily celé svatby patří nevěstiny šaty, jejichž podoba je zatím neznámá. Unikly už ale informace, že róbu vytvořili australští návrháři Ralph & Russo. Stát má údajně asi 3 miliony dolarů a její podobu musela schválit královna.

Víte, jak nejlépe vybírat svatební šaty? Přehledný návod si prohlédněte zde>>>

Prsten

Princ Harry se rozhodl dodržet tradici a svojí manželce navlékne na prst podobný prsten, jako získaly v posledních sto letech i další královské nevěsty. Kroužek z velšského zlata dostala poprvé Harryho prababička Alžběta v roce 1923. Meghan by měla dostat podobný v jemně žlutém odstínu.

Kdo povede Meghan k oltáři

Nevěstu měl vést původně její otec Thomas Markle. Situace kolem jeho účasti na svatbě ale začala v posledních dnech získávat více pozornosti než samotná svatba. 73letý muž nejdříve uvedl, že před pár dny prodělal infarkt a nepřijede. Poté vyšlo najevo, že si nechal od bulvárních fotografů zaplatit za své inscenované fotografie a v reakci na to řekl, že nepřijede, aby svou dceru neuvedl do rozpaků. Podle posledních zpráv se svatby skutečně nezúčastní, protože musí podstoupit operaci srdce.

Program

Ano si snoubenci řeknou přesně v poledne v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, který se nachází asi 40 kilometrů od Londýna. Po obřadě bude následovat od 13. hodiny projížďka městem. Tu novomanželé absolvují v historickém otevřeném kočáře Ascot Landau z roku 1883. Pouze v případě deštivého počasí by dvojice obkroužila windsorské ulice v kočáře se střechou. Po půlhodinové jízdě se Harry s Meghan vrátí zpět do hradu, kde budou hostit asi 600 pozvaných. Večer je čeká ještě menší recepce pro 200 nejbližších hostů.

INFOGRAFIKA: královská svatbaINFOGRAFIKA: královská svatbaautor: INFO.CZ

Hosté

U významných svateb bývá zvykem, že se na nich potkávají celebrity i významní politici. Očekávalo se to i od oslav sňatku Harryho a Meghan. Ti ale překvapili tím, že nakonec žádné politiky na recepci nepozvali. Nezúčastní se tak ani současný americký prezident Donald Trump, ale ani jeho předchůdce Barack Obama, který je Harryho přítelem. Pár nepozval ani britskou premiérku Theresu Mayovou. Harry není přímým nástupníkem trůnu a dle protokolu se tak prý nemusí vázat nějakým seznamem formálních hostů a může skutečně pozvat jen toho, koho chce. Meghan se také rozhodla nepozvat své dva nevlastní sourozence, se kterými nemá dobré vztahy. Spekuluje se, že na svatbě by se měl naopak objevit zpěvák Elton John nebo tenistka Serena Williamsová a indická herečka Priyanka Chopra, které se s Meghan přátelí. Očekává se také účast nevěstiných hereckých kolegů ze seriálu Kravaťáci. Pozvání dostaly také členky skupiny Spice Girls.

Líbánky

Novomanželé samozřejmě plánují také svatební cestu. Protože jako ostatní páry si během ní chtějí užívat hlavně jeden druhého a ne novinářů, před veřejnosti tají, kam pojedou. Média ale spekulují o několika destinacích, kam by se královský pár mohl podívat. Horkým favoritem je prý luxusní safari v Namibii. Mezi dalšími možnostmi se objevuje Rwanda, Filipíny i Toskánsko.

Online reportáž se svatby můžete sledovat zde>>>

Víte, čím jezdí členové královské rodiny? Na fotogalerii se můžete podívat zde>>>

Jak se snoubenci seznámili a jak se bude Meghan Markleová jmenovat po svatbě? Čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud