2017: Bude to rok virtuální reality? | info.cz

Články odjinud

2017: Bude to rok virtuální reality?

Nasadíte si brýle a dobrodružství může začít. Na trhu je nespočet systémů, díky kterým se můžete dostat do virtuální reality – od těch drahých a kvalitních až po ty levnější fungující na chytrých telefonech. 

Prvotní nadšení z novinky vystřídalo zklamání, popisuje Guardian. Nabízí se otázka, co bude dál.

Virtuální realita (VR) zatím funguje hlavně pro hráče. Ti ale zjistili, že hrát několik hodin hru ve VR není tak pohodlné jako hraní klasických her.  K opravdu kvalitním brýlím potřebujete také kvalitní počítač a hry na virtuální realitu vůbec nevypadají tak dobře jako tradiční hry na PC.  Ukazuje se, že hry na VR nevydělávají. Speciální brýle mají nadšenci spíše jako doplňkovou zábavu. Například v Česku se sice uchytily herny VR, kde si zážitek mohou lidé vyzkoušet, prodeje samotných brýlí závratné nejsou.

 

Mark Zuckerberg, který koupil za dvě miliardy dolarů firmu Oculus, prohlásil, že to byla nejhorší investice, jakou udělal. Sám sice tvrdí, že systém mohl navrhnout Facebook, a proto to nebylo dobré obchodní rozhodnutí. Nabízí se ale logičtější vysvětlení, systém se příliš neprodává. Systému HTC Vive se od dubna do podzimu prodalo celosvětově 140 tisíc kusů a prodeje systému Oculus jsou jen o něco lepší, protože je na trhu déle.  

Je ale více než pravděpodobné, že Zuckerberg nekoupil Oculus, aby se začal věnovat hernímu byznysu. Firma by v budoucnu měla nabízet více než hry. Sám při koupi společnosti vizionářsky napsal, jaké to asi bude sedět na nejlepších místech při zápasech, studovat ve třídě s lidmi s celého světa, nebo jít k lékaři a promluvit si s ním jen díky nasazení brýlí.

Minulý týden Facebook oznámil, že Oculus rozdělí na dvě divize, jedna se soustředí na VR pro počítače a druhá na mobilní VR. Pokud se VR stane velkou počítačovou platformou, která vytěsní mobilní telefony způsobem, jako se to stalo se stolními počítači, mohl by být rok 2017 právě tím zlomem. Platformy ale musí nabídnout více než jen hry. Budou se pravděpodobně rozšířovat třistašedesátková videa či sociální sítě, jak to plánuje Facebook.

Na trhu je také augmentovaná realita, která působí naprosto futuristicky. Technika jako je Hololens od Microsoftu umožňuje virtuální obrázky promítnout do reality. Stojí ale více než 3 tisíce dolarů, v přepočtu 78 tisíc korun.

Hololens se od VR liší – člověk se neuzavře sám ve virtuální realitě, takže může komunikovat s okolím. Augmentovaná realita do budoucna bude mít pravděpodobně široké využití - může ulehčit práci například urbanistům či konstruktérům.

Technologiím už deset let kralují smartphony a firmy očekávají konec tohoto trendu. Otázkou zůstává, zda VR a AR představují opravdu blízkou budoucnost. Společnosti se snaží přesvědčit akcionáře, že přijde něco velkého. Otázkou je, zda jim věřit. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud