Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

7 opatření, která mají zatočit s falešnými zprávami na Facebooku

7 opatření, která mají zatočit s falešnými zprávami na Facebooku

Šéf Facebooku a miliardář Mark Zuckerberg se snaží vyvrátit obvinění, že falešné zprávy na jeho sociální síti ovlivnily výsledek amerických prezidentských voleb.

Obavy, že falešné zprávy na sociální síti Facebook zásadně ovlivnily výsledek amerických prezidentských voleb, vyvolaly první opatření, která mají něčemu podobnému v budoucnosti zabránit. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg původně tvrzení o vlivu falešných zpráv na volební výsledek zlehčoval, ale nyní otočil.

„Na odstranění tohoto problému už dlouho pracujeme a bereme to zcela vážně. Učinili jsme velký pokrok, ale některé věci ještě musíme vyřešit,“ napsal Zuckerberg na Facebooku v noci na dnešek a vytyčil několik opatření, která chce v blízké budoucnosti zavést.

1) Lepší detekce. Facebook chce zásadně vylepšit vyhodnocování informací. To znamená, že největší sociální síť světa musí inovovat své technické postupy, které odhalují falešné příspěvky ještě před tím, než je správcům nahlásí uživatelé.

2) Zjednodušení nahlašování falešných příspěvků.

3) Zapojení organizací, které se živí ověřováním faktů, do vyhodnocování zpráv na Facebooku. V Česku funguje například nezisková organizace Demagog.

4) Falešné zprávy by mohly být v blízké budoucnosti jasně označeny varováním, na jehož podobě firma v současnosti pracuje.

5) V přehledu zpravodajství, které je součástí facebookových stránek, by se měly objevovat jen kvalitní články.

6) Zuckerberg chce narušit byznys, který je s falešnými zprávami spojený. Rozšiřování falešných zpráv funguje podobně jako spam v emailech, jehož původci jsou za tuto práci dobře placeni.

7) Facebook bude více naslouchat uznávaným novinářům, od nichž se může ledasco naučit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1