Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Astronautka Peggy Whitsonová zlomí další rekord, stane se nejstarší ženou ve vesmíru

Astronautka Peggy Whitsonová zlomí další rekord, stane se nejstarší ženou ve vesmíru

Na palubě rakety Sojuz MS-03, která odstartuje večer z kazašského kosmodromu Bajkonur, bude velet Peggy Whitsonová. První žena, která kdy šéfovala mezinárodní vesmírné stanici ISS, si tak připíše další rekord, stane se nejstarší kosmonautkou.

Rekordmanka Peggy
Astronautka Peggy Whitsonová se z městečka s 15 obyvateli v Iowě, kde se narodila, vyšvihla mezi špičky kosmického výzkumu. Postupně se stala první velitelkou ISS a první ženou, která kdy šéfovala astronautům NASA. Po přistání na ISS v rámci současné mise bude ve svých 56 letech nejstarší ženou, která kdy byla ve vesmíru a první, která velela mezinárodní vesmírné stanici vícekrát. Za sebou má i misi z roku 2008, kdy při přistání došlo vinou závady k osminásobnému gravitačnímu přetížení. „Staří piloti říkají, že dobré přistání je takové, ze kterého odejdete po svých. Tady to docela sedělo," vzpomínala Whitsonová.

Na misi do kosmu se večer z kazašského Bajkonuru vydají Peggy Whitsonová z NASA, ruský kosmonaut Oleg Novickij a Thomas Pesquet jako zástupce Evropské kosmické agentury. Ten se stane desátým Francouzem v historii, který se vydá na oběžnou dráhu Země.

V kapsli na špičce rakety stráví dva dny, než doputují k vesmírné stanici ISS, kde budou pobývat po dobu následujících pěti měsíců. Trio doplní stávající obyvatele mezinárodní vesmírné stanice – Rusy Andreje Borisenka a Sergeje Ryzikova a jejich amerického kolegu Shanea Kimbrougha.

Po čase tak bude mezinárodní vesmírná stanice ISS v šesti lidech opět kompletní. Od října 2016 bylo na ISS pouze pět astronautů z důvodu úspor v rámci ruského vesmírného programu. Roscosmos kvůli šetření snížil počet svých zástupců v kosmu ze tří na dva.

Peggy Whitsonová se stane nejstarší ženou ve vesmíru a jedinou vícenásobnou velitelkou ISS.Peggy Whitsonová se stane nejstarší ženou ve vesmíru a jedinou vícenásobnou velitelkou ISS.autor: ČTK/AP/Dmitri Lovetsky

Šestici průzkumníků vesmíru čeká v prosinci na ISS několik návštěv. Na leden jsou pak naplánovány minimálně dvě operace mimo prostory mezinárodní vesmírné stanice, budou se vyměňovat stávající baterie.

S Peggy Whitsonovou odstartují z Bajkonuru Rus Oleg Novickij a Francouz Thomas Pesquet.S Peggy Whitsonovou odstartují z Bajkonuru Rus Oleg Novickij a Francouz Thomas Pesquet.autor: ČTK/AP/Dmitri Lovetsky

Whitsonová, Novickij a Pesquet se na misi připravují v prostorách Bajkonuru od 1. listopadu. Absolvovali povinná zdravotní vyšetření a zátěžové testy a prohlédli si Sojuz MS-03, který je k ISS dopraví. V kosmodromu je zastihl i superúplněk.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744