Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český klub skeptiků vybral největší šiřitele bludů. Podívejte se, kdo nejvíc mate veřejnost

Český klub skeptiků vybral největší šiřitele bludů. Podívejte se, kdo nejvíc mate veřejnost

Klub Sisyfos je součástí světového hnutí skeptiků, které vzniklo v USA v roce 1976 jako reakce na růst iracionality ve společnosti. Jeho původním programem byla vědecká analýza pseudovědeckých názorů a údajně nadpřirozených jevů. Zájem skeptiků se ale postupně rozšiřoval i na další oblasti, ve kterých začaly převládal nevědecké a sporné názory.

Český Sisyfos vznikl v roce 1995. Každoročně uděluje Bludné balvany: anticenu za významné příspěvky ke klamání veřejnosti. Satirickou formou upozorňuje vždy na tři „nejzasloužilejší“ jednotlivce a tři organizace, jak píše web Živě.cz. Zde jsou výsledky loňského snažení:

Kategorie jednotlivců

Bronzový Bludný balvan: JUDr. Erika Hájková, alias Erika Magdalena Peprná za vysoce kvalifikovanou diskreditaci medicíny, jakož i jasnovidné šíření alternativ všeho druhu. (Podrobnosti na webu Skeptiků)

Stříbrný Bludný balvan: Mgr. Libor Votoček za šíření pavědeckého kreacionismu, zejména mezi školní mládeží. (Podrobnosti)

Zlatý Bludný balvan: Mgr. Viliam Poltikovič a Jiří Vokáč Čmolík za odhalení cest k řešení globálního nedostatku životních zdrojů. (Podrobnosti)

O výsledcích v dalších kategoriích čtěte na webu Živě.cz.