Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chytrý telefon má třikrát víc Čechů než před pěti lety

Chytrý telefon má třikrát víc Čechů než před pěti lety

Počet uživatelů chytrých mobilních telefonů se v České republice za pět let více než ztrojnásobil. Chytrý telefon od loňska používá 58 procent populace. O rok dříve to bylo 55 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Google zveřejněného dnes na veletrhu Mobile World Congress (MWC). V rámci průzkumu v Česku a dalších 39 zemích provedl Google během pěti let 625.000 rozhovorů.

Pro většinu lidí v Česku představuje pravděpodobně největší změnu za posledních pět let jejich chytrý telefon. I když se smartphony rychle šíří všemi demografickými skupinami, chytrý telefon je stále největším partnerem zejména pro lidi mladší 25 let. Ti jej využívají pro vyhledávání informací (77 procent), čtyři z pěti pak k přístupu na sociální sítě a 68 procent sleduje alespoň jednou týdně videa.

Na internet se připojuje 81 procent Čechů, což je o dva procentní body více než před pěti lety, denně pak počítačovou síť využívá 65 procent lidí. Zhruba pětina Čechů se připojuje na internet častěji z chytrého telefonu než z počítače. Celosvětově to je třetina populace.

Výrazně vzrostl podíl uživatelů, kteří na internet přistupují ze tří nebo více zařízení. Od roku 2012 se počet těchto uživatelů zdesetinásobil a dostal se na 20 procent. Klesá naopak počet lidí, kteří využívají pro přístup jen jedno zařízení. Zatímco v roce 2012 to bylo 62 procent, nyní je to 26 procent, o jeden procentní bod méně než před rokem. Průměrný Čech využívá 2,5 zařízení pro přístup na internet.

V roce 2012 měl ve 40 zemích, ve kterých se výzkum konal, přístup k chytrému telefonu jen jeden ze tří spotřebitelů. O čtyři roky později tento počet vzrostl na 70 procent.