Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čistá energie v rozkvětu. 90 % nových elektráren v Evropě využívá obnovitelné zdroje

Čistá energie v rozkvětu. 90 % nových elektráren v Evropě využívá obnovitelné zdroje

Devět z deseti elektráren, které byly v Evropě otevřené během loňského roku, jsou založené na obnovitelných zdrojích energie. Evropské země tak stále častěji dávají ruce pryč od fosilních paliv, které nahrazují především větrnými elektrárnami. Zástupci průmyslu se však nemohou zbavit obav, že nadšení politiků pro obnovitelné zdroje po roce 2020 ochladne. 

21,1 gigawattů (GW) z celkových 24,5 GW, které produkují elektrárny vystavěné v evropských zemích v roce 2016, pochází z obnovitelných zdrojů. 86 procent energie je tak díky novým elektrárnám vyprodukováno díky větru, vodě, slunci nebo biomase. Zatímco v roce 2014 bylo 79 procent tvořeno díky vodním elektrárnám, v roce 2016 byla víc než polovina obnovitelné energie poprvé získána z větrných elektráren.

Větrná energie tak poprvé předčila uhlí a po plynu se stala druhým nejrozšířenějším zdrojem elektrického výkonu v Evropské unii. Vzhledem k závislosti na povětrnostních podmínkách je však poptávka po uhlí stále vysoká.

Nejvíce větrných elektráren loni instalovalo Německo. Největší projektem je však výstavba větrné farmy Gemini na nizozemském pobřeží, která byla spuštěna loni v únoru. Následován je pak větrnou elektrárnou Gode Wind v Německu. „Počet instalací vypadá v pořádku a rozsah investic je velmi dobrý,“ říká výkonný ředitel společnosti WindEurope Giles Dickson. „Ale z dlouhodobějšího hlediska má pouze sedm z 28 zemí EU vyjasněné politiky a objemy větrné energie na období po roce 2020,“ dodává.

„Dnes u všech evropských zemí vidíme méně politických a strategických ambicí pro obnovitelné zdroje energie, než jsme viděli před pěti až třemi lety,“ tvrdí Dickson. Přes úspěch, který zaznamenal loňský rok, však větrné elektrárny tvoří pouze 153,7 GW z celkové kapacity elektrické energie v Evropě, která činí 918,8 GW. Kvůli naplnění cílů EU v oblasti změny klimatu přitom země musí začít zavírat uhelné elektrárny, které silně znečišťují ovzduší. Zástupci průmyslu proto doufají, že státy tuto mezeru začnou zaplňovat.

„EU nevyvíjí na členské země dostatečně velký tlak, aby ukončily činnost starých uhelných elektráren,“ tvrdí ředitel WindEurope. Pozadu zůstává například Španělsko, Portugalsko, Itálie nebo Řecko, které se na výstavbě nových čistých elektráren podílí jen okrajově.

Evropa tak může za dobré výsledky pochválit především Německo, které produkuje třikrát víc větrné energie než kterákoliv jiná země EU. V loňském roce navíc Berlín instaloval celkem 44 procent všech větrných elektráren v EU.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744