Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Démonický zvuk může ovládnout váš mobil, aniž byste si všimli. Dá se mu bránit?

Démonický zvuk může ovládnout váš mobil, aniž byste si všimli. Dá se mu bránit?

Naše telefony jsou zase o něco málo bezpečnější. Skupina výzkumníků z prestižních amerických univerzit v Berkeley a Georgetownu přišla na to, jak telefonu dávat hlasové příkazy, aniž by si jeho vlastník uvědomil, že se něco děje.

Fígl vychází z prostého předpokladu – přístroje dokáží vyhodnotit jako lidský hlas i takové zvuky, které lidem znějí jako obyčejný hluk. Výzkumníci po sérii pokusů dokázali, že takového „skrytého hlasového příkazu“ lze skutečně docílit. Výsledný zvuk přitom není neslyšitelný, ze všeho nejvíc prý připomíná démonické skřípání.

Přístroj obyčejně dokáže reagovat na pokyn ze vzdálenosti zhruba čtyř metrů. Útok ale přesto může přijít od někoho, kdo je od vás hodně daleko. Server The Atlantic uvádí, že stačí pokyn zakódovat například do videa na Youtube, nebo do televizního či radiového vysílání. Škody přitom můžou být velké. Přístroj může dostat pokyn stáhnout z nějakého serveru škodlivý kód nebo odeslat peníze z účtu, pokud má jeho vlastník takovou možnost povolenou.

Výzkumníci zároveň zkoumali, jak se proti skrytému hlasovému příkazu nejlépe ubránit. Došli k závěru, že nejlepším řešením by bylo nechat zkoumat zvukovou stopu přístrojem, který by na základě předem určených charakteristik vyhodnotil, zda se jedná skutečně o pokyn od lidské bytosti či nikoliv. To má ale k praktičnosti skutečně daleko.

Řešením by také mohla být instalace filtru, který by sice trochu zhoršil rozpoznávání vydávaných instrukcí, ale dokázal by odfiltrovat skryté hlasové příkazy. The Atlantic nicméně poukazuje na to, že by se společnosti takovém opatření nejspíš postavily, protože by kvůli tomu mohly přijít o zákazníky.

Na druhou stranu, těm uživatelům, kteří jsou nyní frustrovaní z toho, že jim hlasový modul nerozumí, by mohla menší přesnost v rozeznávání hlasu paradoxně pomoci. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744