Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Digitalizace veřejné správy je v Česku stále nedostatečná. Země je pod průměrem EU

Digitalizace veřejné správy je v Česku stále nedostatečná. Země je pod průměrem EU

Česká veřejná správa stále nepříliš úspěšně zápasí s digitalizací svých služeb. Podle indexu DESI, který měří vyspělost digitální ekonomiky zemí EU, se Česko umístilo až na 18. místě ze 28 zemí. Výsledky průzkumu dnes zveřejnila Evropská komise. I přes umístění v druhé části žebříčku z něj vyplývá, že Česko oproti minulému roku v této oblasti dosáhlo pokroku. 

Česko v indexu DESI skončilo pod průměrem Evropské unie. Ze zemí, které se spolu s ním staly členy evropského bloku v roce 2004, se v žebříčku lépe umístily Malta, Litva, Slovinsko a Estonsko, které je dokonce na devátém místě, a přeskočilo tak třeba i Německo a Rakousko. Všechny země takzvané visegrádské čtyřky skončily až za Českem: Slovensko dvacáté, Maďarsko jednadvacáté a Polsko třiadvacáté. Slovensko ale spolu se Slovinskem dosáhlo meziročně největšího pokroku. Nejlepší je situace v oblasti digitálních technologií v Dánsku, Finsku a Švédsku, nejhůře je na tom Rumunsko. Dvě předposlední příčky obsadily Řecko a Bulharsko.

Pomocí indexu DESI Evropská komise hodnotí pokrok při vzniku digitálních ekonomik a digitální společnosti v členských zemích. Index je složen z údajů v pěti základních oblastech - konektivita, lidský kapitál, využívání internetu, integrace digitálních technologií a digitální veřejné služby.

Ačkoli Česko za poslední rok pokročilo v oblasti nabídky služeb elektronické veřejné správy i poptávky po nich, výkonnost zůstává stále pod průměrem EU. V počtu uživatelů těchto služeb se ČR umístila s 15 procenty až na 26. místě z 28 členských zemí. Průměr EU je 34 procent.

Ohledně úrovně připojení k internetu je ČR na 9. místě. K dispozici jej mělo loni 99 procent domácností, evropský průměr je 98 procent. Pokrytí sítěmi 4G je v Česku podle indexu na dobré úrovni a podporuje rozšíření mobilního širokopásového připojení. Nepodařilo se naopak dosáhnout pokroku v oblasti využívání pevného širokopásového připojení a jeho dostupnost se zhoršila.

V celé Evropské unii používá internet aspoň jednou týdně 79 procent občanů. Česko je mírně pod tímto průměrem. Alespoň základní digitální dovednosti má v celé unii 56 procent populace, v Česku je to 54 procent, což je oproti loňskému indexu o tři procentní body méně.

Ve srovnání s průměrným evropským občanem Češi využívají internet méně k získávání hudby a videí a ke komunikaci, například na sociálních sítích. Naopak lépe než průměr jsou na tom v elektronickém bankovnictví a stále více také nakupují v internetových obchodech.

Velmi dobré výsledky má Česko v oblasti integrace digitálních technologií ze strany podniků, a to zejména proto, že elektronické obchodování zavádí stále více malých a středních podniků, uvádí index DESI. Své zboží prodává online už více než čtvrtina malých a středních podniků, téměř polovina z nich své služby nabízí i zákazníkům v zahraničí. Pokud jde o obrat elektronického obchodu, zaujímají tyto české podniky celkově druhou příčku v celé EU.

Mezi nejdůležitějšími digitálními hráči a zeměmi s nižší výkonností je podle Evropské komise stále příliš velká mezera. „Všechny členské státy by měly více investovat, aby mohly plně využívat výhod jednotného digitálního trhu. Nechceme dvourychlostní digitální Evropu," uvedl dnes místopředseda Komise pro digitální trh Andrus Ansip.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744