Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do vesmíru stylově. Boeing představil nové skafandry

Do vesmíru stylově. Boeing představil nové skafandry

Alan Shepard vystřelil do vesmíru v roce 1961 v blýskavém stříbrném skafandru, o čtyři roky později Edward White vystoupil do volného kosmu v bílé kombinéze, ve které vypadal jako maskot Michelinu. V době raketoplánů měli kosmonauti praktické a zářivě oranžové obleky. Boeing teď doufá, že to změní, a přichází se stylovými skafandry Boeing Blue.   

Astronauti vyrazí na Mezinárodní vesmírnou stanici na palubě kosmické lodi Boeing Starliner v elegantních kobaltově modrých skafandrech. Kombinéza ladí s helmou, rukavice fungují i na dotykových obrazovkách a na botách se podílela firma Reebok, píše server Wired.

Boeing Blue má sloužit k pohybu uvnitř kosmické lodi. Poskytuje ochranu v případě, že by došlo k závažnému problému, třeba snížení tlaku nebo ohni.  Jedná se o oblek, který astronauti v éře Apolla nazvali „rychlý obleku, dostaň mě dolů“. Astronauti mají tyto kombinézy při vzletu a přistání. Pro výstup do vesmíru jim slouží pevnější a odolnější skafandry.

Kombinéza není samozřejmě jen hezčí, má také řadu vylepšení a je pohodlnější. Je o takřka pět kilogramů lehčí než oranžový oblek, je méně zdobený, má méně přesek a zipů, takže se do něj dá snáze dostat. Úprava také dovoluje, aby z obleku vycházela pára a zároveň aby v něm zůstal vzduch. Proto v něm není takové teplo.

Kombinéza musí projít ještě mnoha testy předtím, než dostane certifikát. Do vesmíru by si ji měli vzít kosmonauti příští rok. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1