Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Embryo z člověka a prasete. Pomůže zachránit lidské životy?

Embryo z člověka a prasete. Pomůže zachránit lidské životy?

Na poli genetiky nedávno došlo k obrovskému průlomu, který by v budoucnu mohl zachránit spoustu lidských životů. Poprvé v historii se americkým vědcům povedlo vytvořit zárodek, který v sobě nese lidské a prasečí geny. Vědci předpokládají, že odtud už je jen krůček k vytvoření lidských orgánů. 

Vědci vpravili do prasečího embrya lidské kmenové buňky, posléze zárodek vložili do těla prasnice a nechali ho čtyři týdny uzrávat. Od procedury si slibovali, že dojde k vytvoření tělesné tkáně, z níž by se do budoucna dal vypěstovat jakýkoliv lidský orgán.

Experiment, který je výsledkem čtyřletého výzkumu zahrnujícího 1500 prasečích embryí, dopadl úspěšně. Ze zárodku se vyvinuly prekurzory (buněčné typy), z nichž se se vyvíjejí jiné typy buněk, včetně srdce, jater a neuronů. Vzhledem k tomu, že část prasečího embrya tvořily lidské buňky, by se podle vědců mohlo jednat o důležitý krok směrem k vytváření funkčních orgánů složených z lidských buněk uvnitř zvířat, které vyřeší nedostatek lidských orgánů k transplantaci.

Jen o den dříve vyšla jiná studie, v níž mezinárodní tým výzkumníků doložil, že se orgány vhodné k transplantaci dají vypěstovat i v zárodku, který nese částečně geny myši a částečně krysy. Nejprve vytvořili slinivku v krysím embryu, následně transplantovali určitou část z tohoto orgánu, která vylučuje insulin, do myši, která měla cukrovku. Její stav se zlepšil, aniž by došlo k nějaké závažné imunitní reakci. Po pěti dnech mohli vědci vysadit látky potlačující imunitu, myš s normální hladinou cukru v krvi žila další rok. Podle vědců se jedná o další důkaz, že je možná transplantace orgánů mezi různými živočišnými druhy.

Podobné pokusy ale budí pohoršení ze strany profesních organizací i veřejnosti, které je označují za nepřípustné zásahy do vývoje života. Oba vědecké týmy se musely při experimentu obejít bez financí od amerického státu. Odpovědná vládní agentura argumentovala, že lidské kmenové buňky by se mohly podílet na tvorbě prasečího mozku, který by se stal podobnějším tomu lidskému.

Vědci nyní doufají, že průlom ve výzkumu přiměje vládní orgány i běžné občany ke změně postoje k mezidruhovému křížení. „Spousta lidí si myslí, že je to nějaký druh science fiction. Ale stává se to realitou,“ uvedl pro The Washington Post vědec Hiromitsu Nakauchi, který se podílel na jednom z experimentů. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744