Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook chce do Číny. I za cenu autocenzury

Facebook chce do Číny. I za cenu autocenzury

Facebook se znovu poohlíží po čínském trhu a je kvůli tomu ochotný překročit určité hranice. V centrále společnosti se v tichosti vyvíjí nástroj, kterým by šlo cenzurovat obsah populární sociální sítě. 

Čína je pro Facebook dlouhodobě velkou výzvou. Jeho šéf Mark Zuckerberg se snaží v zemi budovat dobré vztahy i s prezidentem Si Ťin-pingem. Nahrává mu v tom čínský původ jeho manželky a znalost mandarínštiny, kterou se v rámci jedné ze svých výzev začal učit.

Obrovský trh skrývá dosud nevyužitý potenciál k růstu. Ve hře je více než miliarda nových uživatelů. Jenže komunistická vláda zatím sociální síť blokuje. Lidé se na ní dostávají jen prostřednictvím virtuálních soukromých sítí (VPN). Ty slouží jako šifrovaný kanál mezi počítačem a vzdáleným serverem.

Do budoucna by se to ale mohlo změnit. Podle informací The New York Times pracují vývojáři Facebooku na nové technologii, která má ve vybraných lokalitách umožnit skrývat „zakázaná“ témata.

„Dlouho říkáme, že nás Čína zajímá. Trávíme mnoho času, abychom porozuměli a naučili se více o této zemi,“ uvedla v prohlášení tisková mluvčí Facebooku. Zároveň ale dodala, že finální rozhodnutí společnost ještě neudělala.

Promazávání příspěvků by na sociální síti nebylo vyloženou novinkou. Jen v druhé polovině loňského roku její administrátoři blokovali zhruba 55 tisíc druhů obsahu v asi 20 zemích světa. Teď ale míří ještě dál.

Existuje nástin, jak by mohla práce s čínským obsahem vypadat. Sám Facebook by nástroj nevyužíval. Poskytl by ho třetí straně. A právě v tom se skýtá jedno z velkých rizik celého projektu.

Přestože se zatím nemluví přímo o čínské vládě, nýbrž o možnosti dodávat technologii lokální společnosti, objevují se obavy, že by novinka vedla k ještě většímu porušování lidských práv. Čína by rázem dostala do ruky další prostředek pro sledování a následnou perzekuci nepohodlných osob.

Facebook tvrdí, že je pro něj výhodnější v Číně působit alespoň v omezených podmínkách, než tam nebýt vůbec. Ve společnosti ale nad cenzurním systémem nepanuje shoda. Několik zaměstnanců, kteří na projektu pracovali, z firmy údajně odešlo.

S čínskou cenzurou mají zkušenosti i další hráči v technologickém segmentu. Blokovaný je tam třeba Google nebo Twitter. Naopak profesní síť LinkedIn souhlasila s omezováním obsahu na její platformě. Na tamním trhu se naopak díky chybějící konkurenci daří místním alternativám globálně známých služeb. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1