Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook má problém. Falešné zprávy zaujaly víc než pravdivé

Facebook má problém. Falešné zprávy zaujaly víc než pravdivé

Lež s přehledem zvítězila nad pravdou. Alespoň na sociální síti Facebook v závěru americké prezidentské kampaně. Falešné zprávy tam vyvolaly větší aktivitu uživatelů než všechny zprávy, které o volbách přineslo 19 předních amerických médií, napsal server Buzzfeed.

Lidé podle jeho analýzy v posledních třech měsících kampaně jak o život sdíleli nepravdivé zprávy s titulky jako „Papež šokoval svět, podpořil Donalda Trumpa“ nebo „Server Wikileaks potvrdil, že Hillary prodávala zbraně Islámskému státu“.  

Prvně jmenovanou na Facebooku sdílelo 960 tisíc lidí, druhou 789 tisíc lidí. Nejsdílenější zprávu ze seriózních médií, navíc pravdivou, „olajkovalo“ 849 tisíc lidí. Šlo o článek z deníku The Washington Post o problémech Donalda Trumpa s korupcí.

Celkem 20 nejúspěšnějších falešných zpráv v závěru kampaně získalo na Facebooku 8,7 milionu sdílení, komentářů nebo jiných reakcí. Na 20 nejsdílenějších zpráv z předních médií nějak reagovalo zhruba 7,4 milionu lidí.

Vysoká popularita nepravdivých zpráv byla podle některých názorů jedním z faktorů, které nedávné prezidentské klání rozhodly ve prospěch republikána Donalda Trumpa. Majitel Facebooku Mark Zuckerberg ale po volbách uvedl, že falešné zprávy na Facebooku podle něj neovlivnily volební výsledek.

Několik zaměstnanců firmy se ale šířením falešných zpráv na sociální síti začalo zabývat. Facebook také stejně jako třeba Google chce stránky, které je šíří, odstřihnout od příjmů z reklamy.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1