Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fiktivní partner na prodej. Randící aplikace mají v Číně s příchodem Nového roku žně

Fiktivní partner na prodej. Randící aplikace mají v Číně s příchodem Nového roku žně

V Číně začínají oslavy nového roku, které patří mezi nejvýznamnější svátky v zemi. Pro nezadané ale představují noční můru. Vědí totiž, že budou muset čelit kritickým přednáškám příbuzných, proč ještě nemají žádný protějšek. Obrovské popularitě se tak nyní těší aplikace, prostřednictvím kterých si lze nějakého přítele či přítelkyni pronajmout a vyhnout se tak nepříjemným situacím.

„Na naší platformě se k najmutí na Nový rok nabízí více než tisíc lidí,“ uvedla pro agenturu Reuters Cao Tiantian, zakladatelka aplikace Hire Me Plz (Najmi si mě prosím, pozn. red.).

Obvykle se ceny za rande pohybují do dvou tisíc juanů za hodinu (cca 7000 Kč), kolem čínského Nového roku je ale velká poptávka žene prudce nahoru. Atraktivní dvacetileté dívky si za den mohou vydělat od tří do deseti tisíc juanů.     

Aplikace, díky kterým si můžete koupit rande, jsou už v Číně zavedné. Jenom Hire Me Plz za dva roky své činnosti eviduje 700 000 uživatelů. Za poplatek na ní lze vedle rande – ať už pravého nebo fiktivního – sehnat také parťáky na činnosti, které nemají s milostným životem nic moc společného – třeba spoluhráče na populární deskovou hru mahjong.

„Stále více mladých lidí se ztotožňuje s myšlenkou, že prodává svůj čas jako komoditu,“ podotýká Cao Tiantian. Ač jí aplikace vydělává spoustu peněz, původně nebyla zamýšlena jako prostředek na výdělek. Tiantian uvádí, že chtěla pomoci lidem, kteří se přestěhovali za prací do velkých měst, překonat samotu. „Hledala jsem nějaký efektivnější způsob, jak někoho pozvat ven. Koho baví, když si měsíce s někým píše přes sociální sítě a nakonec z toho nic není?“ táže se Tiantian.

Rozvíjející se byznys, v němž se točí stále více peněz, ale v posledních letech čelí kritice. Na sociálních sítích se debatuje o tom, zda je morální nabízet a kupovat si rande za peníze, právní experti spekulují o legálnosti takového druhu podnikání.

„Čínské zákony explicitně rande za peníze nezakazují. Ale v úmluvách takového typu existují určitá rizika, která by mohla být vyhodnocena jako překročení zákona,“ upozorňuje právník Li Hongzhao. Podle něho může být v některých případech těžké stanovit hranici, kdy se ještě jedná o přiměřenou intimitu a kdy už se jedná o sexuální napadení. Pohlavní styk se nicméně v aplikacích neinzeruje, alespoň ne přímo. Prostituce je v Číně nezákonná. 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek