Francouze už neseženete. Dostali právo být offline | info.cz

Články odjinud

Francouze už neseženete. Dostali právo být offline

Francouze už neseženete. Dostali právo být offline
 

Od začátku nového roku začíná ve Francii platit novela zákona, která dává zaměstnancům právo odpojit se od technologií. Každá společnost nad 50 pracovníků bude muset jednotlivým lidem stanovit dobu, po kterou mají právo nereagovat absolutně na nic – ani na telefon, ani na e-maily.

Přemíra technologií v životě lidí je podle francouzské vlády velký problém, který často stojí za syndromem vyhoření, problémy ve vztazích, špatným spánkem a také za neustále neplacenými přesčasy. Po zaměstnancích je vyžadováno, aby byli neustále online, a oni se pak bojí pořádně relaxovat.

Nové pravidlo, se kterým přišla loni francouzská ministryně práce Myriam El Khomri, vypadá v praxi tak, že firmy budou se zaměstnanci o jejich době „vypnutí“ diskutovat. Pokud se nedomluví, jednoduše budou stanoveny hodiny, kdy budou mít právo být mimo technologie.

Jak informoval Guardian, podle studie francouzských výzkumníku skupiny Eleas 60% zaměstnanců nová pravidla vítá. Líbí se jim, že o svém životě budou moci se zaměstnavatelem lépe diskutovat. Zajímavé ovšem je, že v zákoně nejsou stanoveny žádné sankce pro společnosti, které povinnost nedodrží.

Francie nicméně není první zemí, kde se podobné věci řeší. Podobné pravidlo již zavedla řada velkých německých firem.

Více ze světa inovací a technologií čtěte na Živě.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud