Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Futuristická věž čistí město od smogu. Nahlédněte s námi do budoucnosti

720p480p360p240p

Části Česka jsou druhý týden pod smogovou pokličkou a řeší, co s tím. Ekologové vládu varují, že pokud nezasáhne, situace se bude co chvíli opakovat, a premiér ujišťuje, že kabinet využije evropské peníze a podpoří elektromobily nebo dotace na šetrnější kotle. Problémy se smogem ale svádějí i k inovativním řešením, jak ukazuje třeba projekt netradiční věže z Číny, o kterém se vše dozvíte ve videu.

Pomyslný obří vysavač se objevil na pekingském týdnu designu. Výsledné dílo, jemuž dal podobu oceňovaný nizozemský designér Daan Roosegaarde, kombinuje eleganci a moderní design s nejmodernějšími technologiemi.

Způsob, jakým Smog Free Tower pracuje, se dá skutečně přirovnat k vysavači, který vzduch luxuje pomocí iontové technologie. Navíc počítá s modelem financování, díky kterému si na sebe alespoň částečně sám vydělá.

Pro Čínu je boj se smogem klíčový – znečištění vzduchu opakovaně dosahuje extrémních hodnot, při kterých vstupují do hry nejrůznější regulace včetně omezení pro velké podniky, což Čína s ohledem na rozsáhlý průmysl a stanovené cíle růstu ekonomiky nevidí ráda.

Pohled do vzdálenější budoucnosti s firmou Arconic

Zatímco čínský projekt je v plném proudu, jinde se pracuje ve větším měřítku a s delším časovým rámcem. Společnost Arconic hledá odpověď na otázku, jak budou metropole světa vypadat za půl století. Klíčem je podle ní pět kilometrů vysoký mrakodrap z materiálů, o kterých dnes ani nemáme tušení, který bude „pojídat“ smog. Pro srovnání nejvyšší budova současnosti dosahuje se svými 828 metru jen pětinové výšky.

Mrakodrap budoucnosti počítá taky s hybridními okny, která se v případě potřeby přemění v balkóny.

Hlavním problémem budovy by ovšem byl zejména vítr a další klimatické jevy. V boji s obrovskými nápory prý přitom konstrukci pomůžou součástky, které se budou tisknout na 3D tiskárnách.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1