Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google vybaví chytré telefony s Androidem svými hlasovými asistenty

Google vybaví chytré telefony s Androidem svými hlasovými asistenty

Společnost Google z technologické skupiny Alphabet bude dodávat svého digitálního asistenta do chytrých telefonů založených na nejnovějších verzích jejího operačního systému Android. Google to uvedl v dnešním sdělení. Dosah servisu Google Assistant se tím výrazně zvětší. Od jeho podzimního uvedení na trh jej firma instalovala zatím jen na své vlastní produkty.

Smartphony na platformě Android nabízí většina světových výrobců chytrých telefonů. Loni se tento operační systém podílel na počtu prodaných smartphonů 85 procenty, vyplývá z údajů výzkumné firmy IDC. Zbylých 15 procent měl operační systém iOS, na nichž pracují iPhony společnosti Apple.

Google Assistant bude k dispozici od příštího týdne v USA v anglické verzi na telefonech se systémy Android 7.0 Nougat a Android 6.0 Marshmallow, uvedl Google. Další na řadě budou Austrálie, Kanada a Británie, následovat bude německá verze pro Německo. Google nyní pracuje na dalších jazykových verzích.

Hlasem vybavení digitální asistenti jsou širší veřejnosti známi od roku 2011, kdy Apple přišel se svým servisem Siri. Řada analytiků se podle agentury Reuters domnívá, že tato technologie se stane jedním z hlavních prostředků komunikace uživatelů s jejich přístroji. Technologické společnosti se tak snaží v tomto segmentu co nejrychleji pokročit, aby pro své asistenty získaly co nejvíce uživatelů.

Na lednovém veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas představilo několik výrobců zboží, od producenta bílé techniky Whirlpool po automobilku Ford Motor, produkty vybavené digitálním asistentem Alexa od internetového prodejce Amazon. Někteří analytici k tomu poznamenali, že Amazon v tomto segmentu získává náskok na Google.

Navíc čínský výrobce smartphonů na platformě Androidu Huawei Technologies nedávno oznámil, že bude využívat rovněž systém Alexa. Čínská firma poukázala na náklady, které má kvůli tomu, že Google svého asistenta instaluje nejdříve na své vlastní produkty, než aby jej nabídl svým partnerům. Největší světový výrobce smartphonů Samsung Electronics oznámil plány vývoje vlastního digitálního asistenta.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744