Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se nezamilovat do robota. EU zvažuje pravidla pro umělou inteligenci

Jak se nezamilovat do robota. EU zvažuje pravidla pro umělou inteligenci

Roboti a umělá inteligence jsou nepostradatelnou součástí našeho života. I přes jejich neustálé vylepšování dojde na případy, kdy napáchají škodu. To evidentně tíží europoslance, kteří jsou přesvědčení, že by proto měla v nejbližší době vzniknout pravidla, která by využívání umělé inteligence regulovala. Mělo by být například jasné, kdo za škodu způsobenou robotem ponese odpovědnost. 

Karel Čapek si nejspíš ani nepředstavoval, že jeho slovo jednou bude zaměstnávat stovky lidí v čele sjednocené Evropy. Dnes jsou roboti - pojmenovaní výrazem z jedné z Čapkových her - naprosto všude a Evropský parlament se obrací na Evropskou komisi, aby stanovila, co se jim ještě dovolí.

„Hračky, drony, pečovatelští pomocníci, auta, těžké stroje nebo bezpilotní letadla. Roboti a umělá inteligence nejsou dosud v občanském právu dostatečně definováni, ačkoliv mohou způsobit různé škody,“ myslí si lucemburská socialistická europoslankyně Mady Delvauxová, která se problematice věnuje v právním výboru Evropského parlamentu.

Situace se podle ní ještě víc zhorší v momentě, až nastoupí příští generace robotů, která bude mít lépe vyvinutou schopnost se učit. „I z tohoto důvodu požadujeme, aby Komise zvážila různé možnosti regulace. Jedním z nich by bylo dát robotům status elektronické osoby se zvláštními právy a povinnostmi, mezi nimiž by byla i povinnost nahradit způsobenou škodu,“ dodává Delvauxová.

Za tu by podle poslanců měl nést odpovědnost výrobce robotů, protože on má nejlepší možnost, jak destruktivnímu chování předcházet. Bude pak na něm, zda se bude soudit se svými dodavateli. Poslanci jsou dále přesvědčeni, že je třeba zavést povinné pojištění alespoň pro velké roboty.

„V tuto chvíli potřebujeme nastavit jasný legislativní rámec, který přesně definuje míru zodpovědnosti u automatizovaných produktů, jako jsou například samořídící auta, které se stanou běžnou součástí našich životů,“ souhlasí česká liberální europoslankyně Dita Charanzová. „K robotizaci bychom se neměli stavět jako k hrozbě, ale jako k příležitosti,“ řekla redakci INFO.CZ.

Nezamiluj se do mě

Roboti se převážně využívají v průmyslu, avšak například v Japonsku vývojáři pracují na umělé inteligenci, která má lidskou tvář a dokáže se chovat přesně jako člověk. Před tím europoslanci varují. „Musíme lidi učit, že robot není a nikdy nebude ´lidský´- může projevovat soucit, ale necítí ho,“ vysvětluje Lucemburčanka Delvauxová.

Evropský parlament proto přišel s návrhem etického kodexu, který vyžaduje, aby se nezneužívala a nepodněcovala emoční závislost lidí na robotech. „To je případ hlavně v pečovatelských službách: i když jste na robotovi fyzicky závislí, neměli byste si nikdy začít myslet, že vás má rad a záleží mu na vás“.

Kodex by měl také obsahovat ustanovení, že roboty bude možné v případně nutnosti nebo nebezpečí vypnout.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744