Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak si vybavit telefon? 7 aplikací, které vám nesmí chybět

Jak si vybavit telefon? 7 aplikací, které vám nesmí chybět

Blíží se Vánoce, pod stromečky se opět vyrojí řada nových telefonů a obdarovaní začnou řešit, čím je zaplní. Které aplikace by ve vašem přístroji určitě neměly chybět?

1) Spending Tracker

Jednoduchá věc, která se hodí pomalu každý den. Díky ní budete mít pod kontrolou své příjmy a výdaje. Stačí je poctivě zapisovat a budete vědět, za co utrácíte, případně kde můžete ušetřit.

2) Tiny Scanner

Aplikace, kterou oceníte v okamžiku, kdy budete rychle potřebovat odeslat nějaký dokument a nebudete mít po ruce scanner. Právě tahle vychytávka vám pomůže převést papír na PDF snadno a rychle.

3) Aladin

Pro turisty nebo lidi, kteří si jednou za čas rádi vyrazí do přírody, nepostradatelná aplikace. Podle radaru přesně víte, jaké počasí můžete v následujících minutách a hodinách čekat. Jestli nevěříte, vyzkoušejte, počkejte, až vás poprvé zachrání a uvidíte.

4) Shazam

Stalo se vám, že jste slyšeli písničku a nemohli si vzpomenout na její název? Dnes už sice rádia většinou nabízí i informace o skladbě a jejím interpretovi, jenže to vám třeba v klubu nepomůže. Na rozdíl o Shazamu. Do něj stačí nahrát záznam dané muziky a on vám řekne, co je to zač.

5) Duolingo

Jestli vás baví učit se cizí řeči, oceníte aplikaci Duolingo. Ta je zdarma, takže nemusíte platit za drahé kurzy. Jednoduše vyzkoušíte, jaký pokrok uděláte, když budete k výuce používat jen vlastní telefon.

6) Wunderlist

Po Vánocích následuje také doba novoročních předsevzetí. Pokud si jich dáváte víc, bylo by dobré je někam napsat a pak sledovat, jak je zvládáte plnit. K tomu může posloužit právě Wunderlist. Pak už je jen na vás, co ze seznamu odškrtnete a u čeho boj se svědomím vzdáte.

7) Tinder

Jestliže vaše předsevzetí bude o tom najít nové známosti, poslouží vám Tinder. Ten si v poslední době získal své fanoušky i v Česku, takže už dávno neplatí, že byste přes něj mohli poznat jen cizince. Přejeme hodně štěstí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1