Jako z budoucnosti: Švýcaři jsou v Davosu připraveni i na úder teroristů ze vzduchu | info.cz

Články odjinud

Jako z budoucnosti: Švýcaři jsou v Davosu připraveni i na úder teroristů ze vzduchu

Teroristu s bombou kolem pasu už možná brzo úplně vystřídají drony s výbušnými zařízeními. Na novou hrozbu se připravují bezpečnostní složky po celém světě a už naplno testují zařízení, která dokážou na dálku drony vyřadit z provozu. Švýcarská policie rušičky naostro zkouší i na probíhajícím Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, kam se pravidelně sjíždí globální elita. 

Drony začaly být v poslední době cenově velmi dostupné. Například v čínských e-shopech se dají sehnat už i pod dvacet dolarů. Policisté se proto začínají obávat, že by mohl vzrůst počet teroristických útoků, ke kterým útočníci takové přístroje použijí.

Zařízení jsou už v základu obyčejně vybavená kamerou, která jednak může posloužit ke špionáži, ale především poskytuje případným útočníkům dokonalý přehled o místě úderu z ptačí perspektivy. Největším rizikem ale zůstává možnost, že na robota někdo připevní výbušninu, kterou pak na dálku odpálí.

Zneškodnit dron okamžitou střelbou je možné, ale nemusí to být vhodným řešením. Padající stroj by mohl někoho zranit. V případě, že ponese bombu, by jeho sestřelení způsobilo ještě větší škody.

Bezpečnostní složky proto aktivně testují zařízení například v podobě futuristické tříhlavňové „pušky“, která na dálku dokáže spojení dronu s ovladačem přerušit. Rušička navíc umí zaměřený dron do určité míry ovládnout a nasměrovat ho tak, aby bezpečně dopadl na určené místo.

Trh s drony podle výrobce Michala Mazura strmě poroste. „Nyní jsou v provozu přístroje za asi dvě miliardy dolarů. V roce 2020 se předpokládá, že budou ve vzduchu létat drony za 127 miliard dolarů. S tím se bude vyvíjet jistě i průmysl, který se specializuje na jejich likvidaci,“ uvádí Mazur pro web Bloomberg.

Státníky v Davosu chrání strážci s modelem rušičky, která dokáže vyřadit z funkce dron na vzdálenost až 300 metrů. Stejný model použily bezpečnostní složky při ochraně Baracka Obamy, když loni navštívil Berlín. Podobné přístroje nejpíš použili policisté i loni v americké Dakotě, kde množství odpůrců demonstrovalo proti stavbě ropovodu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud