Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako z budoucnosti: Švýcaři jsou v Davosu připraveni i na úder teroristů ze vzduchu

Jako z budoucnosti: Švýcaři jsou v Davosu připraveni i na úder teroristů ze vzduchu

Teroristu s bombou kolem pasu už možná brzo úplně vystřídají drony s výbušnými zařízeními. Na novou hrozbu se připravují bezpečnostní složky po celém světě a už naplno testují zařízení, která dokážou na dálku drony vyřadit z provozu. Švýcarská policie rušičky naostro zkouší i na probíhajícím Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, kam se pravidelně sjíždí globální elita. 

Drony začaly být v poslední době cenově velmi dostupné. Například v čínských e-shopech se dají sehnat už i pod dvacet dolarů. Policisté se proto začínají obávat, že by mohl vzrůst počet teroristických útoků, ke kterým útočníci takové přístroje použijí.

Zařízení jsou už v základu obyčejně vybavená kamerou, která jednak může posloužit ke špionáži, ale především poskytuje případným útočníkům dokonalý přehled o místě úderu z ptačí perspektivy. Největším rizikem ale zůstává možnost, že na robota někdo připevní výbušninu, kterou pak na dálku odpálí.

Zneškodnit dron okamžitou střelbou je možné, ale nemusí to být vhodným řešením. Padající stroj by mohl někoho zranit. V případě, že ponese bombu, by jeho sestřelení způsobilo ještě větší škody.

Bezpečnostní složky proto aktivně testují zařízení například v podobě futuristické tříhlavňové „pušky“, která na dálku dokáže spojení dronu s ovladačem přerušit. Rušička navíc umí zaměřený dron do určité míry ovládnout a nasměrovat ho tak, aby bezpečně dopadl na určené místo.

Trh s drony podle výrobce Michala Mazura strmě poroste. „Nyní jsou v provozu přístroje za asi dvě miliardy dolarů. V roce 2020 se předpokládá, že budou ve vzduchu létat drony za 127 miliard dolarů. S tím se bude vyvíjet jistě i průmysl, který se specializuje na jejich likvidaci,“ uvádí Mazur pro web Bloomberg.

Státníky v Davosu chrání strážci s modelem rušičky, která dokáže vyřadit z funkce dron na vzdálenost až 300 metrů. Stejný model použily bezpečnostní složky při ochraně Baracka Obamy, když loni navštívil Berlín. Podobné přístroje nejpíš použili policisté i loni v americké Dakotě, kde množství odpůrců demonstrovalo proti stavbě ropovodu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744