Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K Marsu se přibližuje sonda TGO. Brzdit bude skoro rok

K Marsu se přibližuje sonda TGO. Brzdit bude skoro rok

Družice Trace Gas Orbiter (TGO) rusko-evropské mise ExoMars zahájila brzdění v atmosféře Marsu. Začala tak další fáze projektu, kterou je uvedení aparátu na kruhovou oběžnou dráhu kolem rudé planety, což by se mělo povést do začátku příštího roku. Podle agentury TASS to oznámila ruská kosmická agentura Roskosmos.

Satelit brzdí pomocí atmosféry Marsu. V následujících týdnech budou k dalšímu snížení oběžné dráhy použity motory a poté začne hlavní fáze brzdění, která potrvá téměř rok.

Družice se nyní nachází na eliptické oběžné dráze s největší vzdáleností (apocentrum) od Marsu 33 000 kilometrů a nejmenší (pericentrum) 200 kilometrů. Na plánované orbitě by měl přístroj obíhat 400 kilometrů nad povrchem sousední planety Země.

Projekt Roskosmosu a Evropské kosmické agentury (ESA), který je zaměřený na hledání stop života na Marsu, začal loni 14. března. Tehdy se TGO vydala na cestu spolu s přistávacím modulem Schiaparelli za pomoci ruské nosné rakety Proton. K cíli oba aparáty dospěly po sedmiměsíčním letu 15. října.

Zatímco Trace Gas Orbiter zkoumá Mars, hlavně jeho atmosféru, z oběžné dráhy, Schiaparelli měl provádět průzkum na povrchu planety. Jeho hlavním úkolem ale bylo vyzkoušet technologie kontrolovaného přiblížení a přistání v rámci projektu, který počítá s vysláním robotického vozítka na Mars za tři roky.

Přístroje také měly zaznamenat rychlost větru, vlhkost, tlak a teplotu během přistávání. Modul Schiaparelli se ale zřítil z výšky dvou až čtyř kilometrů. Pomoci zpomalit klesání z rychlosti 21.000 kilometrů za hodinu, s níž vstoupil do atmosféry Marsu, na zhruba deset kilometrů za hodinu měly padáky a těsně nad povrchem i zážeh motorů. Brzdicí rakety ale místo 30 vteřin hořely jen tři vteřiny.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1