Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klasické mobily od Nokie jsou zpět. S tlačítky, dlouhou výdrží i legendárním hadem

Klasické mobily od Nokie jsou zpět. S tlačítky, dlouhou výdrží i legendárním hadem

Když před lety slavný finský výrobce mobilních telefonů Nokia oznámil, že končí, pro spoustu lidí to byla pořádná rána. Jen málo přístrojů se zapsalo do srdcí uživatelů tak, jako kdysi Nokie, které dlouhou dobu udávaly trendy ve svém odvětví. Teď se legenda vrací a sází i na osvědčené funkce z minulosti.

Byl to příchod smartphonů, co poslal finskou firmu Nokia na čas k ledu. Legendární výrobce mobilních telefonů tak při svém velkém návratu na světové trhy vsadil na osvědčenou klasiku. A nový přístroj Nokia 150 se dočkal uznání ze strany recenzentů.

Základní prvky jsou zcela stejné jako v minulosti – snadné ovládání a velká spolehlivost. Zapomeňte na veškeré vymoženosti posledních generací chytrých telefonů. Stopadesátka využívá k hovorům a SMS síť GSM a nemá ani operační systém Windows Phone ani Android.

K Wi-Fi ani LTE se s ním nepřipojíte, Nokia zkrátka vsadila na návrat v čase. Producent mobilů tak reaguje na mezeru na trhu, kdy řada lidí telefon k připojení na internet nevyužívá, přestože přístroj samotný toho je schopen.

Milovníky mobilní klasiky pak potěší výdrž baterie. V pohotovostním režimu s dvěma vloženými SIM kartami vydrží 25 dní, s jednou SIMkou pak dokonce 31 dní. Co se týče hovoru, můžete z mobilu telefonovat celých 22 hodin.

O zábavu se starají nainstalované hry, mezi kterými nechybí ani legendární had. Nokia ale současně ve spolupráci s čínskou firmou Foxconn pracuje i na vývoji smartphonů. První z nich, označený jako Nokia 6, byl na čínském trhu pryč za minutu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744