Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec stresů z parkování. Na volné místo vás navede „chytré město“

Konec stresů z parkování. Na volné místo vás navede „chytré město“

Řidiči kroužící kolem bloků jen proto, aby zaparkovali, tvoří až 1/3 veškerého automobilového provozu v Moskvě. Uvádí to studie IBM. Intenzita tamní dopravy přitom nechvalně vede světové žebříčky. Čísla pro Prahu a další česká města se zatím dají jen odhadovat, ale můžou být podobná. To by se v dohledné době mohlo změnit. 

Amsterdam, Vídeň a teď už i Praha, Brno, nebo třeba třicetitisícový Písek. Stále více měst zavádí moderní technologie s přívlastkem „smart“, které ale mají ryze praktický dopad na jejich fungování. Ať už jde o elektronické platby v hromadné městské dopravě, pomoc při parkování nebo svoz odpadu. „To co Česko umí, je vymýšlet dobré technologie, ale neumíme je dostat k lidem“ – to je podle tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy jeden z důvodů, proč Česko západním zemím zatím hůř konkuruje.

„Smart“ je dnes sice téměř vše, jen státní správa by mohla prý víc zabrat. A protože platí staré pořekadlo „škola, hrou“, chce vládní tajemník, aby jednotlivá města mezi sebou soutěžila a mohla se tak chlubit novými technologiemi. Ty pak můžou najít uplatnění jinde. „Vidím v tomto projektu základ pro řadu chytrých řešení, která budou aplikována do praxe“, dodává k projektu „Chytrá radnice“, ve kterém je Úřad vlády jedním z partnerů.

Skandinávský vzor

Ve švédském Gothenburgu začíná v tuto dobu 100 rodin používat samořiditelná auta. Čeká je rok testování, pak se projekt vyhodnotí. V přístavu v Helsinkách se zase buduje čtvrť pro 20 000 lidí. Tento finský projekt nabídne možnost ovládat spotřebiče přes mobilní telefony, energii z mořské vody bude bytový komplex využívat pro vyhřívání nebo chlazení. A v dánské Kodani můžete svoji cestu naplánovat podle toho, kde je vzduch nejčistší.

V Česku jde zatím převážně o optimalizaci svozu odpadů, nebo o plánování dopravní obslužnosti. Podle Tomáše Budníka, šéfa české O2, platí, že čím víc informací město o pohybu svých obyvatel má, tím lépe. A radí: Města by se neměla vyhýbat tolik populárnímu sdílení automobilu více lidmi. „Pokud se podaří prorazit s tímto konceptem, může se rozšiřovat, třeba na městskou dopravu. Proč velký autobus? Stačí menší a úspornější. Město bude dokonalé znát „poptávku““, říká Budník, jehož firma má zkušenosti z už dříve realizovaných projektů.

Jak si „chytrost“ pořídit? 

Na rostoucí poptávku reagují i další soukromé společnosti. Třeba Česká spořitelna nabízí veřejnému sektoru speciální balíčky služeb a financování. „Naší rolí v konceptu Smart City je pomáhat městům i dodavatelům posuzovat ekonomickou stránku připravovaných projektů. V případě potřeby jsme schopni je doplnit o moderní platební funkce – například o bezkontaktní platební systémy k úhradě parkovného,“ dodává Marcel Babczynski, který má v České spořitelně na starosti projekty veřejného sektoru. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744