Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliardářem za den. Investoři se perou o novou virtuální měnu

Miliardářem za den. Investoři se perou o novou virtuální měnu
 

Zcela anonymní platby beze stopy. Takové je lákadlo nové internetové měny Zcash, o kterou se krátce po uvedení perou spekulanti. Za jednu virtuální „minci“ platili kolem 1000 dolarů a z tvůrců nového platebního systému se dokonce na chvíli stali papíroví miliardáři. 

Na vývoji Zcashe se podíleli vědci z amerických vysokých škol.  Podle Matthewa Greena z univerzity Johnse Hopkinse je znepokojovala stále větší ztráta soukromí v současném světě. „Náš vynález nám vrací alespoň trochu soukromí, které nám vzaly počítače. Získáváme tak ochranu proti něčemu, proti čemu jsme dosud byli bezbranní,“ řekl americkému deníku The New York Times.

Zcash tak chce odstranit nedostatek nejznámější virtuální měny – Bitcoinu. U ní se záznamy o jednotlivých transakcích zaznamenávají v jakési účetní knize  – blockchainu. Vyšetřovatelé díky tomu v minulosti už několikrát vystopovali třeba dealery, kteří na internetu prodávali drogy.

Naopak Zcash využívá metodu, kterou společně vyvinuli kryptografové v USA a Izraeli. V platebním systému díky ní lze schvalovat transakce bez toho, aniž by někde zůstaly záznamy o tom, kdo peníze přijímá nebo odesílá.

Je to hlavní výhoda nové měny, ale také možná i její největší slabina. Banky a úřady nepochybně budou mít s podporou zcela anonymních plateb problém, a to by mohlo výrazně zbrzdit masovější rozšíření Zcashe. 

„Bude složité dokázat, že ho nevyužívají jenom zločinci.“
bezpečnostní analytik Jonathan Levin

Podle hlavního vývojáře nové měny Zooka Wilcoxe ale finanční instituce mají zájem o technologii, která by jejich transakce maximálně zabezpečily. Wilcox zároveň jedná s úřady, aby jejich obavy ze zcela anonymní měny rozptýlil. Účelem Zcashe podle něj není pomáhat zločincům, ale ochraně soukromí.

Spekulanty ale podle všeho obavy o osud nové virtuální měny netrápí. Zájem o ni neklesá, když se cena nadále drží nad 1000 dolary. I díky tomu, že Zcashe je zatím k dispozici jen 1500 kusů z plánovaných 21 milionů. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1