Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliardový úspěch českého startupu Apiary. Kupuje ho americký gigant Oracle

Miliardový úspěch českého startupu Apiary. Kupuje ho americký gigant Oracle

Americký výrobce podnikového softwaru Oracle podepsal dohodu o převzetí české programátorské firmy Apiary. Strategické partnerství uzavřely společnosti už v loňském roce.

Apiary nabízí programátorům softwarový nástroj pro tvorbu rozhraní, aby spolu dokázaly komunikovat aplikace a programy od různých výrobců a na různých zařízeních. Ve svých kancelářích v pražském Karlíně a v San Francisku zaměstnává 33 lidí.

Zakladatel a šéf Apiary Jakub Nešetřil podle serveru dříve plánoval budovat firmu s pomocí investorů do technologií, nabídku společnosti Oracle ale neodmítl. V minulosti připustil, že firma vytvořila kvalitní produkt, ale neuměla ho prodávat. Loni oba podniky uzavřely strategické partnerství.

Nešetřil i spoluzakladatel Apiary Jan Moravec po akvizici ve firmě zůstanou, stanou se stejně jako jejich programátorský tým zaměstnanci Oraclu. Nešetřil navíc dostane roli korporátního viceprezidenta se zodpovědností za rozvoj rozhraní, na která se Apiary zaměřovala.

Do Apiary v minulosti investoval peníze fond Credo Ventures, zakladatel internetové nákupní galerie Mall.cz Ondřej Fryc se svým fondem Reflex Capital nebo Karel Janeček z RSJ, píše server iHNed.cz. Hodnotu aktuálního obchodu odhaduje server kolem sta milionů dolarů (do 2,5 miliardy Kč).

Oracle po světě zaměstnává 130 000 lidí a stovky programátorů a obchodníků pro firmu pracují i v její české pobočce. Podle údajů ve Sbírce listin česká pobočka americké společnosti v účetním roce, který skončil v květnu 2015, víc než ztrojnásobila zisk po zdanění na téměř 133 milionů korun. Tržby v ČR zůstaly na 2,5 miliardy Kč.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link