Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miliony Britů přijdou o práci, tvrdí analytici. Zbývá prý 15 let

Miliony Britů přijdou o práci, tvrdí analytici. Zbývá prý 15 let

Do 15 let hrozí ve Velké Británii 10 milionům pracovníků, že je nahradí roboti. Umělá inteligence podle analýzy firmy PwC ohrožuje skoro třetinu pracovních pozit na britských ostrovech a obdobný vývoj se čeká i jinde ve vyspělém světě. V některých odvětvích by relativně brzy mohlo zmizet až 50 procent míst.

Automatizace zvedne produktivitu a vytvoří úplně nové pracovní pozice, ale pro mnoho lidí to bude osobní katastrofa. Ti, kteří nedokážou zareagovat a najít si jinou kvalifikaci, se můžou stát nezaměstnatelnými a ruku v ruce s tím přijde rozevírání pomyslných nůžek mezi chudými a bohatými, píše deník The Guardian.

PwC tvrdí, že v Británii je ohroženo 2,25 milionu míst ve velkoobchodě a prodeji a 1,2 milionu ve výrobě, 1,1 milionu v administrativě a podpůrných službách a 950 tisíc v dopravě a skladování. Tento vývoj nejvíc dopadne na lidi bez dostatečného  vzdělání. Vlády by se měli soustředit na podporu škol a zvážit myšlenku univerzálního příjmu. „V budoucnu bude komodita znalost, takže potřebujeme posunout naše myšlení ohledně toho, jak učíme budoucí generace. Kreativní a kritické myšlení bude vysoce ceněné, stejně tak i sociální inteligence,“ řekl Jon Andrews, šéf technologií a investic v PwC.

Vzdělání, zdravotnictví a sociální služby budou odvětví, které se robotizace dotkne nejméně, protože vyžadují činnosti, které nelze snadno robotizovat. A protože ženy pracují v sektorech, které vyžadují větší úroveň vzdělání a sociálních dovedností, budou prý automatizací méně ohrožené než muži. Muži totiž častěji pracují ve výrobě nebo dopravě. 

Před časem laureát Nobelovy ceny Robert Schiller řekl, že by země v příštích letech měly zvážit daň na robota, která by podpořila ty, kteří kvůli nim přijdou o práci. Obdobně se vyjádřil Bill Gates. John Hawksworth, hlavní ekonom PwC, zůstává trochu pozitivnější.

Podle něj žádné odvětví není zcela imunní vůči robotizaci a rutinní a manuální činnosti jsou skutečně ohroženy více než ty, kde jsou vyžadovány sociální dovednosti. „Automatizace manuálních a rutinních činností sice některé současné pracovní pozice zruší, ale některým pracovníkům to umožní soustředit se na cennější, obohacující a kreativnější práce, které odstraní ze života monotónní práci,“ řekl.

Věří, že vznikne mnoho nových zajímavějších pozic a upozornil, že ve Velké Británii je nejvyšší zaměstnanost od roku 1971, což znamená, že nové technologie, které šetří práci, přinesly nová pracovní místa. Nelze odhadnout, zda automatizace všeobecnou zaměstnanost v řádu čísel nějak ovlivní. Navíc to ještě neznamená, že pokud bude možné lidskou práci nahradit robotem, tak se i skutečně stane. Ať už kvůli nákladům, produktivitě nebo obyčejné potřebě lidí komunikovat s člověkem. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744