Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat mobilní ikony. Na veřejnost unikly první detaily o nové Nokii 3310

Návrat mobilní ikony. Na veřejnost unikly první detaily o nové Nokii 3310

Už několik týdnů si technologický svět šušká o comebacku legendárního telefonu Nokia 3310. Oficiálně by ho vývojáři měli představit tuto neděli. Jeho podobu i funkce úzkostlivě tají, fanoušci nerozbitného telefonu tak spoléhali hlavně na spekulace odborníků. Teď ale na veřejnost unikly první detaily o tom, jak by zmodernizovaný mobil mohl vypadat.

Podle čínského serveru Vtech bude mít nová Nokia 3310 barevný displej. Nijak špičkové rozlišení ale zřejmě nabízet nebude, společnost se totiž snaží zajistit dlouhou výdrž baterie, kterou byl původní model vyhlášený. Na rozdíl od ostatních mobilů firmy HMD Global navíc nebude fungovat na operačním systému Android.

 

Nabízet se bude hned v několika barvách, počítá se s červeným, zeleným a žlutým provedením. Telefon bude také tenčí a lehčí než originál. Odolnost by ale měl mít podobnou. Fanoušci her se navíc dočkají i remaku oblíbeného hada. 

Ikonická Nokia 3310 vystřídala na přelomu milénia jiný úspěšný model 3210. Přístroj měl černobílý displej, klasická tlačítka a neuvěřitelnou výdrž. Časem ho vytlačily moderní smartphony, které mohly uživatelům nabídnout barevné zobrazení, kvalitní fotoaparáty i nízkou váhu. Někteří přesto dál na nezapomenutelný přístroj vzpomínali i prostřednictvím vtipných koláží, které si často utahovaly právě z váhy a výdrže mobilu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1