Ne tak chytré smartphony. Jejich vliv na životní prostředí je ohromný, mají dopad na oteplování | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ne tak chytré smartphony. Jejich vliv na životní prostředí je ohromný, mají dopad na oteplování

Ne tak chytré smartphony. Jejich vliv na životní prostředí je ohromný, mají dopad na oteplování

V lednu uběhlo deset let od chvíle, kdy Steve Jobs poprvé světu představil iPhone, čímž ukázal, kam se budou mobilní technologie v následujících letech ubírat. Od té doby se celosvětově prodalo zhruba 7 miliard chytrých telefonů. Technologická revoluce má však i svou stinnou stránku. Vzhledem k velkému množství použitých materiálu, ze kterých se smartphony vyrábějí totiž jejich dopad na životní prostředí rozhodně není nezanedbatelný.

Tomu nahrává i značná rychlost morálního opotřebování dnešních smartphonů. Po jednom až dvou letech od zakoupení výkonného přístroje už zkrátka začneme toužit po dalších novinkách, které neustále zaplavují trh. Například průměrný americký spotřebitel mění svůj chytrý telefon právě jednou za dva roky. To je také důvod toho, že ačkoliv už z výrobních linek vyjelo tolik telefonů, kolik žije lidí na planetě, na všechny se ani zdaleka nedostalo.

Do roku 2020 by se měl počet celosvětově prodaných smartphonů zdvojnásobit. Už dnes ovšem toto číslo překračuje 1,4 miliardy kusů. To mimo jiné také znamená, že do tří let by měla chytrý telefon vlastnit polovina populace. Potenciál růstu je ve vyspělých ekonomikách už téměř vyčerpán. Například v Německu vlastní smartphone 90 procent mladých mezi 18 a 35 lety. Prodeje budou tím pádem růst zejména na rozvojových trzích.

Suroviny pro výrobu smartphonů se těží po celém světě. Nejvíce však právě v rozvojových trzích, kde jsou pracovní podmínky dělníků na míle vzdálené západním pracovním standardům. Největší uhlíkovou stopu však za sebou nechává samotná výroba smartphonů. Podle zprávy hnutí Greenpeace jsou to až tři čtvrtiny z celkových emisí, které má odvětví smartphonů na svědomí. Zpráva navíc naznačuje, že čím "chytřejší" telefon máte, tím větší uhlíkovou stopu zanechává. Problémem je také elektronický odpad. Jen v roce 2014 lidé vyhodili 42 milionů tun elektroniky, z čehož až 80 procent nešlo k recyklaci. Podíl Asie navíc strmě roste. Jen v posledních letech se zde produkce elektroodpadu zvýšila o 63 procent.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.