Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový iPhone nabijete rychleji, prozradil informátor. Bude i další novinka

Nový iPhone nabijete rychleji, prozradil informátor. Bude i další novinka

Fanoušci Applu netrpělivě vyhlížejí nový iPhone. Očkávají od něj převratné změny, po kterých touží už delší dobu. Není tak divu, že se stále častěji objevují různé úniky informací. Někdy důvěryhodnější, jindy méně. Ten poslední odhalil dvě novinky, které by jablečný stroj s číslem osm měl dostat.

Co vlastně o připravovaném smartphonu víme? Oficiálně nic, ale mnohé úniky naznačily, že Apple se chystá rozšířit současnou nabídku mobilních telefonů. Aktuálně má na trhu dva druhy modelů (standardní iPhone 7 a větší verzi s označením Plus).

Od podzimu by měla kalifornská společnost nasadit hned tři. „Sedmička“ dostane kosmetické vylepšení a ponese tradiční název 7s a 7s Plus. K nim zřejmě přibude očekávaný iPhone 8. A v něm už si zákazníci bažící po razantnějších změnách mají přijít na své.

Apple pravděpodobně odstraní domovské tlačítko a zmizí i rámy displeje. Informátor Sonny Dickson, který je v předpovídání novinek Applu úspěšný, teď navíc prozradil další dvě inovace, po kterých fanoušci značky dlouhodobě touží.

„Tou první je, že se bude nabíjet rychleji,“ řekl Dickson Forbesu. K tomu by měl posloužit integrovaný speciální čip Tristar 3 Hydra. Zatím ale není jasné, jakou technologii Apple využije. Přes spekulace ohledně nasazení USB 3.1 však zřejmě zůstane u stávajícího lightning konektoru.

Rychlejší nabíjení mají mít všechny tři nové modely. Na rozdíl od druhé novinky, tzv. Tap to Wake technologie. Zjednodušeně řečeno, u osmičkového iPhonu vám k přečtení notifikací bude stačit, když se dotknete obrazovky. Nebude muset telefon ani zvedat.

V současnosti už stejnou technologii mají chytré hodinky Apple Watch, u nichž displej rozsvítíte také pouhým dotekem. A na rozdíl od majitelů smartphonů od Applu, kterých je jen v Česku zhruba 700.000 až 800.000, jej mohou využívat také vlastníci některých modelů s operačním systémem Android. Tap to Wake umožňuje například Google Pixel a jeho větší varianta Pixel XL. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1