Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opravdu přijde revoluce robotů? Automatizace od roku 1950 zlikvidovala zatím jen jedno zaměstnání

Opravdu přijde revoluce robotů? Automatizace od roku 1950 zlikvidovala zatím jen jedno zaměstnání

O automatizaci se v posledních měsících hovoří čím dál více. Máme se připravit, že stroje v dohledné budoucnosti převezmou část pracovních míst. A mnoho pozic zmizí úplně. Data ale ukazují, že nic nemusí být tak horké, jak to na první pohled vypadá.

Řada studií už delší dobu varuje, roboti lidem vezmou práci. Podle jedné je v ohrožení téměř polovina pracovních míst v Americe. Na celém světě jich může padnout za oběť nastupujícím technologiím dokonce až 85 procent. Zkušenosti z minulosti však ničemu takovému nenasvědčují.

Zpravodajský server Quartz to ilustruje na příkladech, o jejichž budoucnosti měli lidé pochybnosti ve 20. století. Po nástupu bankomatů se například vedly debaty o nadbytečnosti pozice pokladního v bankách.

Jenže mezi roky 1995 a 2001 narostl počet bankomatů v USA čtyřnásobně a pokladní nevymřeli. Naopak. S vyšším množstvím bankomatů vzrostl i počet poboček a banky na ně najali další pokladní. Technika tak proti předpokladům přinesla růst profese.

Podobná situace je i v textilním průmyslu. Ačkoli 98 procent činností je automatizovaných, počet pracovních míst od 19. století vzrostl. Samozřejmě jsou i obory, které už dnes neexistují. Většinou je ale nahradila nová odvětví. Například místo sazečů dnes firmy najímají grafické designéry.

Podle statistiky vycházející ze sčítání lidu zmizelo od roku 1950 bez náhrady jen jediné místo. Společnost se obejde bez lidí, kteří ovládali výtah.

Dá se tedy tvrdit, že automatizace nemusí lidi dotlačit na úřad práce a způsobit celosvětovou paniku. Částečná automatizace bude mít dokonce opačný efekt. Současná technologie by přitom mohla zcela nahradit pouhých pět procent pracovních míst v USA.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744