Ostrov budoucnosti má energii jen ze slunce. Podívejte se, jak to na něm funguje

Info.cz

Americký miliardář a výkonný ředitel automobilky Tesla Motors Elon Musk si připsal další úspěch. Jeho projekt SolarCity, který vznikl na podporu boje s globálním oteplováním, dokázal, že sluneční energie může být soběstačným zdrojem. Ostrov Ta’u v Americké Samoe je toho jasným důkazem.

Ačkoliv z porovnání s extrémně ziskovou automobilkou Tesla Motors vychází společnost SolarCity, rovněž vlastněná americkým miliardářem, tak trochu jako chudá příbuzná, rozhodně nad ní nelze jen tak mávnout rukou. Elon Musk zkoumá, jaká by mohla být cesta k většímu rozšíření užívání solární energie ve světě a zdá se, že je na stopě.

Ostrov Ta’u v souostroví Americká Samoa je totiž díky solárním článkům od Muskovy firmy energeticky absolutně soběstačný. Elektrárnu tvoří dohromady 5 328 panelů, které vyrobenou energii odvádějí do 60 zásobníků Tesla PowerPack. Díky nastřádání v těchto jednotkách může ostrov využívat solární energii, i když zrovna nesvítí Slunce. Vydrží v tomto režimu fungovat celé tři dny, nové nabití zásobníků v okamžiku, kdy se mraky rozplynou, je pak otázkou pouhých sedmi hodin.

Elon Musk se dlouhodobě zasazuje o to, aby lidstvo využívalo více solární energie. Společnost SolarCity je druhým největším dodavatelem solárních panelů ve Spojených státech a nedávno představila systém, kdy sluneční energie ze sta procent utáhne provoz rodinného domu.

Zkušenost z Americké Samoy je ovšem průlomová. Problémem firmy SolarCity byl doposud fakt, že nikdy nedovedla dosáhnout takových čísel, aby to stačilo na samostatný provoz. V odborných kruzích se objevila řada skeptiků, kteří pochybovali, zda bude Muska bavit dotovat ze své veleúspěšné automobilky provoz solární firmy věčně. Úspěch z Ta’u ale dostal miliardáře opět do sedla.

sinfin.digital