Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pizza od robota jako ochutnávka budoucnosti. Svět zaplavují restaurace bez kuchařů

Pizza od robota jako ochutnávka budoucnosti. Svět zaplavují restaurace bez kuchařů

O tom, že roboti budou postupem času nahrazovat stále více lidských pracovníků, se dočítáme už léta. Málokoho ale asi napadlo, že jednou z nejrychleji ohrožených pozic bude i kuchař. Kalifornský startup Beehex totiž představil robota, který umí připravit pizzu.

Projekt vznikl za podpory NASA, která na nápad přispěla částkou 125 tisíc dolarů. Hledala totiž způsoby, jak pro své astronauty vyřešit zásobování jídlem během plánované mise na Mars.

Vzhledem k tomu, že mise může trvat měsíce, chce úřad pro letectví a kosmonautiku zajistit pro své astronauty možnost nasytit se kromě speciální stravy určené pro výpravy do vesmíru také něčím chutnějším. Výsledkem je robotický kuchař, který pomocí technologie podobné 3D tisku zvládne přichystat pizzu.

Nyní se robot, který dostal jména Chef 3D objevuje na kulturních a sportovních akcích, kde předvádí svůj um. Zatím se ukazuje, že na rozdíl od lidského kuchaře je rychlejší, čistější, efektivnější, pizzu připravuje stále v naprosto totožné kvalitě a hlavně se neunaví.

Tvůrci se chlubí také tím, že jejich robot dokáže připravit pizzu libovolného tvaru. Pokročilý je i způsob objednávky. Své přání totiž zákazníci robotovi sdělují pomocí aplikace pro chytré telefony. Podle velikosti a množství použitých ingrediencí se výsledná cena za pizzu pohybuje mezi 8 a 15 dolary (200-375 korun). Stroj navíc dokáže v pizzu přeměnit i jakýkoliv obrázek. Není tedy problém ani pizza, která bude připomínat třeba amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ve světě už ovšem začínají být stále častější i podniky, kde jsou roboti zaměstnání na "plný úvazek". Například v jedné ze šanghajských restaurací mají na starosti přípravu polévek. V San Franciscu zase nedávno otevřel podnik, kde lidské kuchaře nenajdete vůbec. Jedná se restauraci rychlého občerstvení, kde robotický šéfkuchař zvládne během hodiny připravit až 400 hamburgerů. Lidé zde mají na práci pouze úkony jako vynášení smetí nebo úklid.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744